MASZ WIADOMOŚĆ
2017-04-26 8:38:59
Zapraszamy na kolejny Wieczór dla dorosłych, inspirowany premierą filmu Halo Ziemia. Mamy dla Was ponad 400 multimedialnych i interaktywnych eksponatów oraz pięć naukowych miniwarsztatów na siedmiu wystawach. Poza tym oferujemy atrakcje dodatkowe, związane z tematem przewodnim wieczoru, którym jest… informacja i komunikacja.
Żyjemy w świecie zdominowanym przez informacje. Dzięki internetowi i technologii cyfrowej docierają one do nas zewsząd i przez cały czas. Część z nich generujemy sami, włączając się aktywnie w globalną sieć komunikacyjną i zalewając infosferę miliardami bitów. Jak nie utonąć w tym gigantycznym strumieniu danych? Jak odróżnić wartościowe informacje od śmieci? Jak nauka i sztuka wykorzystują nowe możliwości technologiczne do rozwijania twórczych metod przetwarzania danych, wspierających badania i służących rozwojowi cywilizacyjnemu?
W programie:
CREATIVE CODING –
KOD JAKO TWORZYWO PROJEKTANTA
Creative coding jest podejściem do programowania komputerów, w którym dąży się do stworzenia czegoś ekspresyjnego. Cele funkcjonalne schodzą tu na dalszy plan. W rękach projektanta kodowanie staje się niezwykłym narzędziem kreacji, a kod – tworzywem umożliwiającym eksperymentowanie i formowanie otaczającej rzeczywistości. Taki sposób kodowania nastawiony jest na tworzenie interaktywnego przekazu, przez co staje się także sposobem myślenia i komunikowania się.
Gościem Wieczoru będzie Wiesław Bartkowski, kierownik podyplomowych studiów Creative coding w School of Form (Uniwersytet SWPS, Warszawa).
CZYM SIĘ KARMI KOMERCYJNY INTERNET?
O PRYWATNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWIE W SIECI
Internet zaczął się od marzenia o równym dostępie do wiedzy i informacji, nieskrępowanej komunikacji oraz zdecentralizowanej i niekontrolowanej przez żadną władzę infrastruktury. Tymczasem doświadczenie pokazuje, że w Internecie żądzą pośrednicy (wyszukiwarki, media społecznościowe), którzy zaprojektowali go nam w formacie „spersonalizowanej gazety” – w zamian zaś żądają wysokiej ceny: naszego cyfrowego profilu.
Godzimy się na to, bo nie mamy pojęcia, jaką władzę i komu konkretnie oddajemy. W cyfrowym świecie nadal jesteśmy zagubieni. Przeżywamy kryzys zaufania wobec mediów i platform, które handlują „nami” zamiast oferować wartościowe treści. Jednak nie mamy pomysłu, jak to zmienić. Tymczasem droga do większej kontroli prowadzi przez wzrost świadomości. Temu właśnie służą nasze warsztaty. Najpierw zajrzymy za kulisy internetowych mediów: do cienia, w którym działają brokerzy danych i giełdy reklam. Prześledzimy, jakie dane zostawiamy za sobą w sieci i co z nich można wyczytać. Porozmawiamy o big data, mikrotargetowaniu i tworzeniu profili predykcyjnych oraz o wpływie tych narzędzi na nasze życie jako konsumentów, i jako obywateli. W drugim kroku poznamy narzędzia, które pozwalają lepiej kontrolować informacje na nasz temat i skuteczniej bronić prywatności.
Prowadzenie: Katarzyna Szymielewicz – prawniczka specjalizująca się w problematyce praw człowieka i nowych technologii
POZNAĆ INNEGO
Kultura jest jak powietrze – z jej istnienia zdajemy sobie sprawę, gdy zaczyna „pachnieć inaczej”. Te same zachowania mogą mieć różne znaczenie dla Polaka i Japończyka. Przyjazny gest w Europie może obrazić mieszkańca Bliskiego Wschodu. Jak komunikować się z ludźmi z innych kultur? Czy rzeczywiście wszyscy jesteśmy tacy sami? Jaką rolę odgrywają stereotypy i uprzedzenia? W czasie warsztatów spróbujemy wspólnie wypracować podstawowe reguły komunikacji międzykulturowej.
Prowadzenie: dr Jakub Kryś – adiunkt w Instytucie Psychologii PAN w Warszawie
INTERNET NIEPRAWDĘ CI POWIE.
JAK SOBIE RADZIĆ Z FAKE NEWSAMI?
Odwołane ferie zimowe, śmierć celebryty, okręty sprzedane za dolara… Setki takich „wiadomości” pojawia się w Internecie, wywołując w nas różne reakcje: radość, wzburzenie, żal, złość. Emocje te są szczere, bo wierzymy, że wszystko co dociera do nas przez sieć to prawda. A to nieprawda. Sporo nieporozumień, kłopotów i wstydu moglibyśmy uniknąć, gdybyśmy bardziej krytycznie podchodzili do treści publikowanych w Internecie. Na co zwracać uwagę, by nie nabrać się na miejskie legendy, fake newsy i zwykłe kłamstwa? Jak ustrzec się przed manipulacją, propagandą czy oszustwem? W jaki sposób weryfikować materiały z mediów społecznościowych? Podczas warsztatów poznamy nie tylko dobre praktyki, ale i przydatne narzędzia do odpowiedzialnego i sensownego korzystania z Internetu.
Gościem Wieczoru będzie Beata Biel, dziennikarka, edukatorka, stypendystka Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) w Waszyngtonie; specjalistka ds. szkolenia mediów związana z Google News Lab.
PROGRAMOWANIE W KIESZENI
Niewielkie, wydajne i mobilne urządzenia noszą w sobie wiele ukrytych funkcji i możliwości. Często podczas codziennego ich użytkowania nie zdajemy sobie sprawy, że możemy nimi zarządzać i wykorzystywać do naszych potrzeb.
Jednym z prostych sposobów, aby doświadczyć ukrytych mocy tkwiących w takich urządzeniach jest programowanie. Podczas warsztatu uczestnicy stworzą prostą aplikację na urządzenia mobilne z wykorzystanie programu Pocket Code. Jest to darmowe i przyjazne narzędzie do tworzenia aplikacji mobilnych. Z jego pomocą uczestnicy dowiedzą się jak łatwo można zaprogramować takie funkcje jak „akcelerator” czy „wykrywanie twarzy”.
Warsztaty pozwolą także przekonać się, jakie znaczenie i jakie możliwości daje w programowaniu nadawanie i odbieranie wiadomości pomiędzy tworzonymi obiektami.
27.04.2017, godz. 19.00
Więcej informacji i bilety: http://www.kopernik.org.pl