LETNIE MINILABY
2017-06-14 3:16:03
Zaprogramuj mobilnego robota i zobacz przeźroczyste stworzenia. Skomponuj własny krem i poznaj zalety ciekłego azotu. Laboratoria Kopernika przygotowały zupełnie nowe, letnie zajęcia weekendowe.
Minilaby to zajęcia w laboratorium biologicznym, chemicznym, fizycznym i pracowni robotycznej Kopernika. Trwają 45 minut i można wziąć w nich udział już od 9. roku życia.
Jak skutecznie chronić skórę przed zbyt intensywnym słońcem? W jaki sposób działają kremy z filtrem i czy faktycznie się sprawdzają? Na zajęciach opowiemy o „tajemniczym” SPF oraz filtrach UV i przekonamy nieprzekonanych, że każdy powinien filtrów używać. Dodatkowo samodzielnie zrobicie krem przeciwsłoneczny i przetestujecie jego skuteczność, porównując z naturalnymi substancjami, które mają wykazywać podobne działanie.

LATO W PARKU DKRYWCOW. CENTRUM NAUKI KOPERNIK.
Wyobraźcie sobie, że Centrum Nauki Kopernik zmniejsza się do wielkości niedużego mieszkania. Taką zdolność mają gazy, które przechodząc ze stanu gazowego w ciekły, zmniejszają swoją objętość nawet kilkaset razy. Tę wiedzę wykorzystuje się w praktyce, m.in. w technologii transportu gazu ziemnego. Podczas zajęć zobaczycie na czym polega zmiana objętości gazów pod wpływem temperatury, dowiecie się co to jest LNG oraz sprawdzicie, jak zachowują się niektóre substancje po silnym zmrożeniu. Zapraszamy na efektowne (czasami wręcz wybuchowe) doświadczenia!
Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego nasze ciała nie są przezroczyste? Uniemożliwiają to m.in. barwniki zawarte w skórze, krążąca w naszych tkankach krew, woda i tłuszcze. Czy możemy zatem zajrzeć do wnętrza naszych narządów bez użycia skomplikowanych technik? Tak. Umożliwia to optyczne oczyszczanie tkanek – technologia, która stała się hitem ostatnich lat w laboratoriach na całym świecie. My zastosujemy ją na naszych zajęciach. Zobaczycie, jak wygląda przezroczyste serce, nerki czy płuca.
Roboty stały się nieodłączną częścią naszego życia. Mogą pracować w fabryce samochodów, sprzątać w mieszkaniu, grać w piłkę nożną czy prowadzić przyjacielską pogawędkę. Ale wcale nie muszą być drogie i skomplikowane! W Pracowni robotycznej przekonacie się, że robota można wykonać z łatwo dostępnych materiałów, a programowanie może być świetną zabawą. Nauczysz swojego robota poruszania się i stworzysz abstrakcyjne dzieło sztuki.

07.07.2012 Lato w Parku Odkrywców, Centrum Nauki Kopernik. fot. Robert Kowalewski
Koncerty w planetarium
Melomanów i miłośników astronomii zapraszamy na czerwcowe „Koncerty pod gwiazdami”.
16, 23 i 30.06 – „Kosmiczne impresje”. Katarzyna Mróz – fortepian
Muzyka często naśladuje odgłosy, które znamy z otoczenia. Jej możliwości są ogromne – od śpiewu ptaków i gwałtownych burz, po armatnie wystrzały. Kompozytor dobiera wówczas muzyczne środki tak, by odbiorca mógł przysłuchiwać się dosłownej, dźwiękowej „fotografii”. A jak w muzyce oddać tak subtelne doznania jak migoczące światło gwiazd, ruch morskich fal czy plamy słońca na wodzie? Na to pytanie próbowała odpowiedzieć muzyka impresjonistów. Ich kompozycje nie miały naśladować, a chwytać ulotne wrażenia. Czasem muzycy ukrywali je w formach walca czy sonatiny, czasem zaś nadawali utworom tytuły, które sugerowały pewien obraz słuchaczowi. W wykonaniu Katarzyny Mróz w trakcie Koncertu pod gwiazdami usłyszymy fortepianowe kompozycje Maurycego Ravela. Czy w częściach jego „Zwierciadeł” odkryjemy odbicia „Smutnych ptaków” lub „Łodzi na oceanie”? Czy usłyszymy „Poranną pieśń”?