LEGIONOWSKI. Zadbaj o bezpieczeństwo nad wodą – kilka prostych zasad!

2023-05-30 11:55:33

Coraz cieplejsze dni powodują, że bardzo chętnie wypoczywamy nad wodą. Niestety w miniony weekend na terenie naszego powiatu utonęła jedna osoba. Aby letni wypoczynek nie zakończył się tragicznie legionowscy policjanci przypominają o zdrowym rozsądku oraz przestrzeganiu kilku prostych zasad

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak jezioro czy morze to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się uwaga i przezorność. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku – o tragedię nietrudno. Policja przypomina o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w okolicach akwenów wodnych.
• Powinniśmy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
• Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
• Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.
• Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
• Nie skaczmy “na główkę”. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
• Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
• Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego wypoczynku – złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

Źródło: KPP Legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *