LATO W KOPERNIKU. Plenerowe Warsztaty Weekendowe
2016-07-05 11:20:57
Jeszcze dobrze nie mówi, a już wyciąga rękę po telefon. Smartfony, tablety, telewizory i konsole to ulubione zabawki naszych dzieci. Tymczasem do prawidłowego rozwoju myślenia i zdobywania wiedzy o świecie niezwykle potrzebne są im działania manualne. Latem w Koperniku udowodnimy, że bez technologii można nie tylko doskonale się bawić, ale także zdobyć wiele ciekawych umiejętności. W tym celu zmienimy Centrum i otaczający je park w przestrzeń twórczego działania i zdobędziemy sprawności potrzebne do przetrwania poza strefą miejskiego komfortu.
Każdy weekend to warsztaty pełne nowych, robinsonowych wyzwań. Można tu także skorzystać z wypożyczalni gier plenerowych, pograć w piłkę, boule czy badmintona, a także przejść się po dachu Kopernika z botanikiem i poznać rośliny, które potrafią egzystować w spartańskich warunkach.
2-3 lipca: Krzesanie ognia
Nauczymy się rozpalać ogień dawnymi i współczesnymi metodami. Poznamy także zjawiska fizyczne, towarzyszące tym sposobom. W programie m.in. łuk ogniowy, świder ręczny, a także własnoręczne wykonywanie naturalnych rozpałek.
9-10 lipca: Jadalne chwasty i owady
Etnobotanik oraz entomolog podzielą się z nami wiedzą, jak się pożywić w dzikiej głuszy. poznamy dzikie, mało znane rośliny jadalne oraz owady azjatyckie. Degustacja jest przewidziana, choć nie obowiązkowa.
16-17 lipca: Woda do picia
Bez czystej wody nie mamy szans na przeżycie. Dlatego spróbujemy samodzielnie wykonać filtry uzdatniające wodę słodką i słoną. Skonstruujemy także proce i Poznamy zasady bezpiecznego i skutecznego ich użytkowania.
23-24 lipca: Mapa własnej roboty
Gdy nie działa GPS, umiejętność czytania tradycyjnych, papierowych map może okazać się bezcenna. My nauczymy się także je tworzyć. Wspólnie ustalimy legendę, nauczymy się orientować mapę, a także wykonamy prosty kompas. Dowiemy się, czym różnią się obiekty punktowe, liniowe oraz powierzchniowe.
30-31 lipca: Kondycja przede wszystkim
Przetestujemy swoje umiejętności we wspinaniu się na drzewa, chodzeniu na boso i pokonywaniu toru przeszkód. Trzeba być gotowym na wszystko! Przed nami tor przeszkód, linowy labirynt, wspinaczka na drzewo oraz trasa bosych stóp.
6 -7 sierpnia: Nawigacja na morzu i niebie
Samodzielnie zbudujemy sekstansy z płyt CD i nauczymy się z nich korzystać. Sprawdzimy także, co można zrobić sznurka. Poznamy techniki wykonywania bransoletek survivalowych, czyli tzw. plecionek. Można je nosić jako ozdobę, a w razie potrzeby mogą być źródłem kilku metrów mocnej linki.
13-14 sierpnia: Energia słoneczna
Czy możliwe jest gotowanie tylko przy wykorzystaniu słońca i starej anteny satelitarnej lub pudełka? Pewnie, że tak! Zobaczymy jak zrobić prostą kuchenkę solarną z kartonowego pudełka i spróbujemy upiec w niej ziemniaka. Antena satelitarna pomoże w zagotowaniu wody. Będzie można również upiec podpłomyki na kamieniach, czerpiąc ze starych indiańskich zwyczajów.
20-21 sierpnia: Buty własnej produkcji
Rozdarty klapek może skutecznie popsuć każdą wędrówkę. Czy uda nam się zrobić sobie buty z bambusa, korka lub maty kokosowej bez użycia kleju? Można skorzystać z przygotowanych projektów albo własnej inwencji.
27-28 sierpnia: Przewidywanie pogody
Barometr, a nawet zwykła obserwacja może nam pomóc określić nadchodzące warunki atmosferyczne. Nauczymy się prostych trików, pozwalających przewidzieć zmiany pogody (np. poprzez obserwację chmur). Nauczymy się także wysyłać sygnały za pomocą latawców.
W każdy weekend:
Magiczny domek na drzewie
Wydawnictwo Mamania będzie prowadziło warsztaty edukacyjne „Magiczny domek na drzewie” wokół serii książek przygodowych autorstwa Mary Pope Osborne. Pomiędzy warsztatami zapraszamy na głośne czytanie.
Sobota, godz. 13.30 i 16.30
Sztuka przetrwania roślin
Rośliny nie mają z nami łatwego życia. Wykorzystujemy je na każdym kroku, a w zamian nie oferujemy zbyt wiele, zwłaszcza w miastach. Zieleń miejska, podobnie jak ludzie, codziennie narażona jest na wiele stresów. Zanieczyszczenie powietrza, niedobór wody czy zasolenie gleb to tylko niektóre z nich. Na szczęście niektóre rośliny potrafią też być twardzielami i radzić sobie nawet w bardzo trudnych warunkach. Jakie mają przystosowania, które gatunki sprawdzą się przy ulicach, a które poradzą sobie na zielonym dachu – na te i inne pytania odpowiemy w trakcie warsztatów.
sobota – niedziela, godz. 16.00, 17.00, 18.00
2 lipca – 28 sierpnia
soboty: 12.00 – 19.00,
niedziele: 12.00 – 18.00
Wszystkie aktywności plenerowe są bezpłatne.
lato.kopernik.org.pl