KOT I PUDEŁKO. Pudełkowa kryjówka zapewnia poczucie bezpieczeństwa

2016-05-14 12:02:10

Powszechnie wiadome jest właścicielom kotów, że jeżeli chcesz takiego złapać w pułapkę, to najlepszą z nich może być właśnie pudełko. Każdy koci opiekun obserwował koty pakujące się do torebek, mebli, szafek czy pod wanną albo właśnie do  kartonowych pudełek. Pytanie czemu takie wyzwania gimnastyczne wymyślają sobie nasi milusińscy?

KRZYSZTOF ZDEB
lecznica@legwet.pl
Nie jest tajemnicą, że komfort psychiczny kotów to klucz do ich zdrowia, a dla lekarza weterynarii nierzadko nieodzowny element postępowania terapeutycznego. Co więcej, uważa się, że takie choroby jak syndrom urologiczny kotów czy zapalenie trzustki jako podstawowy czynnik etiologiczny mogą mieć właśnie stres.

Badania obserwacyjne zwierząt w schroniskach czy klinikach weterynaryjnych wykazały, że zwierzęta znacznie szybciej adaptują się do nowego miejsca właśnie wtedy kiedy maja możliwość schowania się do pudełka.

Jeżeli przeanalizujemy zachowania kotów w „naturalnym” środowisku, to właśnie podobne odruchy mogą charakteryzować ten gatunek. Nie jest zaskoczeniem przecież kot chowający się pod krzakiem, czy w poszyciu dachu garażu. W ten sposób zwierzęta mogą w ciasnym, ściśle przylegającym do nich pomieszczeniu, zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Swoista norka zapewnia odizolowanie od ewentualnych zagrożeń z tyłu i z boku. Kot ma świadomość, że nic go niepostrzeżenie nie dosięgnie, a już luksusem jest możliwość obserwacji świata i kontrolowanie go przez dziurkę. Dlatego też bezdomne koty chowają się w nadkolach samochodów czy pod maskami silników.

Namiastką takiej norki właśnie może być położone pudełko. Im mniejsze tym lepsze, o ile się milusiński do niego zmieści. Dodatkowym atutem takiego schronienia będzie jego umieszczenie na pewnej wysokości, ponieważ kot z założenia jest zwierzęciem poruszającym się w 3d. W przeciwieństwie do ewentualnych gatunków mogących stanowić dla kota niebezpieczeństwo, wejście na wysokość umożliwi czworonogowi kontrolowanie sytuacji.

Mechanizm uspokajający pudełka polega więc na zapewnieniu kotu intymności i także zmniejszenia ilości docierających i drażniących bodźców. Odwołuje się on od pierwotnych instynktów z czasów, kiedy koty jeszcze nie sypiały na poduszeczkach i nie żywiły się suchą karmą, a podstawowym zagrożeniem nie była nadwaga.

Autor jest lekarzem weterynarii. Zajmuje się przede wszystkim chirurgią i ortopedią

Autor jest lekarzem weterynarii. Zajmuje się przede wszystkim chirurgią i ortopedią

Może z jednej strony jest to zabawne, jednak zważywszy właśnie na wspomniane choroby powodowane stresem, to w postępowaniu terapeutycznym jednym z elementów leczenia powinna być analiza sytuacji w domu czworonoga. Analiza możliwych występujących czynników stresogennych, zmian typu pojawienie się nowego czworonoga, remont czy nawet zmiana umiejscowienia kuwety, mogą doprowadzić do całej kaskady zmian prowadzących do poważnych objawów. U kotów w leczeniu wspomagającym nawrotowego syndromu urologicznego czy psychogennego wylizywania się jest stosowanie preparatów mających działanie antydepresyjne.
Wydawać się może, że wykorzystanie naturalnych zachowań zwierząt może być elementem wspomagającym leczenie. Postawienie zatem pudełka jakiejś półce w domu czy w kącie, może dać zaskakujące efekty.

 (kz)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *