Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

2016-10-27 11:57:36

Piękny uśmiech jest naszą wizytówką i dodaje pewności siebie. Jednak korekcja zgryzu jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych – proste zęby łatwej utrzymać w czystości i zapobiec próchnicy. Niewielu z nas może cieszyć się idealnym i prostym uzębieniem od urodzenia, na szczęście współczesna ortodoncja daje spory wybór aparatów, które są w stanie poradzić sobie z każdą wadą zgryzu, nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych.

Aparaty ruchome i stałe

Aparaty ortodontyczne przede wszystkim można podzielić na ruchome i stale.

Do tych pierwszych zaliczane są aparaty wyjmowane, wykorzystywane głównie do leczenia zgryzu dzieci w trakcie wymiany zębów, oraz nakładkowe, stosowane u dorosłych. Plusem aparatów nakładkowych jest ich mała widoczność i możliwość samodzielnego wyjęcia w każdej chwili. Aparaty ruchome nie nadają się jednak do leczenia poważniejszych wad zgryzu.

Dużo lepsze efekty można osiągnąć stosując aparaty stałe, polecane dla każdego u kogo występuje już pełne uzębienie stałe. Ich skuteczność wynika z konstrukcji pozwalającej na oddziaływanie na każdy ząb z osobna. Aparaty stałe dzielimy na dwa typy: ligaturowe – z gumkami (ligaturami) oraz bezligaturowe – samoligaturujące.

Aparaty ligaturowe i bezligaturowe

aparat-ligaturowy-3Aparaty ligaturowe składają się z zamków przyklejonych do powierzchni zębów, a także łuku, który przymocowany jest do zamków przy pomocy ligatur gumowych. Zamki mogą występować w wersji metalowej – z wysokiej jakości stali nierdzewnej albo w wersji estetycznej w kolorze zbliżonym do barwy zębów (szafirowe, porcelanowe). Aparaty tego typu są stosunkowo tanie i skuteczne, a w odpowiednio dobranej wersji mogą być również mało widoczne. Decydując się na taki aparat należy zawsze pamiętać o pewnych minusach. Ligatury utrudniają utrzymanie ich w czystości, a mając wersję estetyczną powinniśmy unikać substancji barwiących jak np. curry, odbarwiających gumki. Duże siły wywierane przez aparat na zęby mogą powodować na początku leczenia dyskomfort, a nawet ból. Często, przed założeniem aparatu, konieczne jest usunięcie zębów, które nie będą mieścić się w szczęce po zakończeniu leczenia. Aparaty ligaturowe wymagają również regularnych wizyt kontrolnych.

Aparaty bezligaturowe są dużym krokiem w rozwoju ortodoncji. W ich konstrukcji nie występują gumki, co niesie za sobą wiele korzyści. Wśród aparatów bezligaturowych niezaprzeczalnym faworytem są te z zamkami Damon. Dzięki odpowiedniej budowie, siły wywierane na zęby są znacznie słabsze niż w przypadku starszych aparatów. Umożliwia to ich bardziej naturalny rozkład w szczęce i ogranicza nieprzyjemne odczucia pacjenta związane z naciskiem. Konstrukcja aparatów Damon pozwala na ograniczenie wizyt kontrolnych – w całym cyklu leczenia jest ich około 2-krotnie mniej porównując z aparatami tradycyjnymi. Poszerzenie łuku zębowego przez aparat Damon często pozwala uniknąć ekstrakcji zdrowych zębów, a w wielu przypadkach poprawia profil twarzy pacjenta. Aparaty bezligaturowe dużo łatwiej czyścić – nie ma gumek, które utrudniają usuwanie osadu. Aparat Damon jest również mniej widoczny, a w naszej ofercie występuje dodatkowo w dwóch wersjach: metalowej oraz estetycznej – praktycznie niezauważalnej. Do produkcji zamków estetycznych stosowany jest szafir lub ceramika które harmonizują z kolorem uzębienia, dodatkowo możliwe jest dostosowanie łuków do barwy zębów. Do gabinetów DP MED aparaty estetyczne dostarczają znani na całym świecie producenci: 3M, Ormco oraz American Orthodontics. Aparaty typu Damon w każdej wersji są trwałe i nie przebarwiają się, czego wynikiem jest wysoki komfort użytkowania.

Zapraszamy zarówno osoby dorosłe jak i dzieci na konsultację ortodontyczną, która pomoże w podjęciu decyzji o założeniu aparatu bądź rozwieje wątpliwości związane z nieprawidłowym zgryzem. W DP MED ortodonta dr Grzegorz Orlov przyjmuje w każdy piątek w godz 12:00 – 21:00. Koszt konsultacji ortodontycznej to kwota 70 zł. Zapisać można się telefonicznie 22 29 29 800 lub mailowo info@dpmed.pl.

Centum Medyczne DP MED.
Jabłonna 05-110, ul. Modlińska 49

dpmed.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *