test

GOŚCINNIE. Ziemia nie ma przyszłości bez odpowiedzialnej i wyspecjalizowanej gospodarki leśnej

2019-12-20 5:30:32

Zmiany klimatyczne, które zagrażają nam wszystkim, to wynik wieloletnich zaniedbań i marginalizowania zagrożeń. Choć świat bije na alarm, Komisja Europejska, w sprawach lasów, wciąż nie mówi jednym głosem


Brak reprezentacji, specjalistycznej wiedzy i właściwego zainteresowania sprawia, że sprawy lasów, na arenie europejskiej, omawiane są „przy okazji”. Warto więc głośno pytać, czy naprawdę stać nas na taką nonszalancję? Czy przykład lasów deszczowych Amazonii nie wystarczy, by zrozumieć, że nasza przyszłość jest ściśle związana z przyszłością lasów?

Polityka leśna to skomplikowane zagadnienie, które powinno być prezentowane przez zespoły specjalistów z krajów, w których poziom zalesienia jest wysoki. O płuca świata, tak jak o płuca człowiek, nie powinni dbać przypadkowi specjaliści. By to lepiej zobrazować, dobry jest przykład Finlandii. Tu firma zarządzająca lasami państwowymi prowadzi badania, które mają na celu ustalenie, które drzewa (stare czy młode) w najwyższym stopniu pochłaniają i magazynują dwutlenek węgla. Taka wiedza pozwala na prowadzenie gospodarki leśnej, która w najwyższym stopniu wspiera środowisko. Bez tej wiedzy, gospodarka leśna to tylko biznes, który służąc wąskiej grupie, działa na szkodę nie tylko lokalnych społeczności, ale i całego świata.

Podkreślił to również papież Franciszek podczas specjalnej Mszy Świętej 6 października 2019 r. W kazaniu, Papież zwrócił się do korporacji eksplorujących brazylijskie złoża o ograniczenie działalności i poszanowanie dóbr naturalnych.
Stefan Traczyk
Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *