GOLĄDKOWO. Sukces goni sukces!
2018-06-29 4:15:29
Na łamach Tygodnika nie raz już pojawiał się Zespół Pieśni i Tańca „Golądkowo”, który jest wizytówką kulturalną golądkowskiej szkoły. Dziś mamy kolejne powody by wrócić do tego tematu
W Podczas V Kasztelańskich Spotkań Folklorystycznych, które odbyły się 12 maja w Sierpcu, zespół zajął I miejsce. Młodzi artyści urzekli jurorów autentycznym wykonaniem tańców i śpiewu w gwarze z regionu Puszczy Białej, z dużą dozą dumy wrodzonej Kurpiom. Nagrodą specjalną wyróżniono również kapelę. Warto podkreślić, że zespół po raz pierwszy został zaproszony do udziału w tym wydarzeniu i od razu odniósł sukces.
Zaledwie miesiąc później, 10 czerwca, podczas Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie, „zgarnęli” pierwsze miejsca aż w trzech kategoriach konkursowych:
● w kategorii zespoły folklorystyczne
● w kategorii pary taneczne
● w kategorii soliści śpiewacy
oraz drugie miejsce w kategorii: kapele.
Wszystko to cieszy i jest najlepszą nagrodą za wysiłek wkładany w przygotowania do występów. Nas jednak zastanawia coś zupełnie innego. Jak to się dzieje, że w dobie gonitwy za sukcesem i “urzeczowienia” społeczeństwa, młodzi ludzie znajdują czas i, co najważniejsze, chęć do kultywowania tradycji?
– Rzeczywiście w wielu środowiskach istnieje współcześnie przekonanie, że tradycja stoi na drodze nowoczesności. My jednak, wychodzimy z założenia, że nie ma bardziej nowoczesnego podejścia jak uczenie młodych ludzi samodzielnego myślenia i autonomicznego podejmowania decyzji . Globalizacja, obok wielu pozytywów, niesie ze sobą również szereg niebezpieczeństw. Sztuką jest umiejętność korzystania z jej dobrodziejstw, przy jednoczesnym zachowaniu własnej odrębności. Cywilizacja naukowo–techniczna , która jesteśmy tak zachłyśnięci, miała przynieść prawdziwą wolność i wyzwolenie: wolność wobec innych i wyzwolenie od więzów sąsiedzkich, społecznych, a nawet rodzinnych. Rzeczywistość przyniosła wyobcowanie, społeczną izolację i psychiczną pustkę. To, że nasi uczniowie mają odwagę włożyć stroje ludowe i tańczyć na scenie , to dowód, że nie są tylko mieszkańcami „globalnej wioski” i za to ich podziwiam. To młodzi ludzie świadomi swojego miejsca we współczesnym świecie, świadomi swojej odrębności kulturowej i tego skąd się wywodzą – powiedziała nam dyrektor Ewa Leszczyńska.
Gratulujemy takich uczniów i takiego podejścia.