test

FORT III POMIECHÓWEK. Milczący kamień

2022-05-09 5:54:16

Obok pomnika ofiar II wojny światowej przy Szkole Podstawowej w Pomiechówku leży, zakopany częściowo w ziemi kamień, a w zasadzie betonowy blok. Na nim jest informacja, że upamiętnia 100 tys. więźniów Foru III w Pomiechówku

W publikacjach o Forcie pojawia się stwierdzenie, że kamień pochodzi spod szubienicy z Fortu III. Co do ilości więźniów Fortu spekulowanie nie ma sensu – najpierw trzeba zakończyć badania i poszukiwania, ale nie było ich aż 100 tys. Jeśli chodzi o pochodzenie kamienia spod szubienicy – nie ma na to dowodów. Głaz trafił na miejsce, w którym się obecnie znajduje, w dniu 6 maja 1972 r. (dzień przed konferencją naukową „Pomiechówek Oskarża”). Przywieziony został pojazdem akumulatorowym (meleksem) z Fortu III przy asyście dzieci i harcerzy z miejscowej szkoły podstawowej. Kamień do bramy Fortu został dostarczony przez żołnierzy.

Przekazali dzieciom, że kamień jest świadectwem cierpienia więźniów Fortu. Nie padło jednak wtedy stwierdzenie, że pochodzi z miejsca, gdzie stała szubienica. Fundacja będzie poszukiwać źródła informacji o pochodzeniu kamienia spod szubienicy. Każda pomoc w tym zakresie jest mile widziana. Powyższe ustalono we współpracy z Panem Grzegorzem Milewskim.

Na zdjęciach kamień pamiątkowy (6 maja 1972 r.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *