test

Dywany nowoczesne czy klasyczne – co wybrać?

2017-01-25 12:47:47

Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się dywany klasyczne, ale od pewnego czasu to dywany nowoczesne pobijają rynek. Trudno nie zauważyć, że moda na dywany kwitnie w najlepsze. Wystarczy przejrzeć oferty kilku sklepów proponujących ten rodzaj w towaru, aby poczuć się niemalże przytłoczonym mnogością wzorów i rodzajów.

 

Dywany klasyczne a dywany nowoczesne

Pierwszą, podstawową kwestią odróżniającą dywany nowoczesne od klasycznych są zastosowane materiały. W pierwszym przypadku będzie to najczęściej wełna, ewentualnie jedwab, choć ten cieszył się zdecydowanie mniejszym powodzeniem ze względu na zaporową cenę. Do grupy klasyków można też zaliczyć dywany bawełniane, najtańsze spośród trzech wymienionych typów. Jeżeli chodzi o dywany nowoczesne, do ich wytwarzania nadal stosuje się powyższe materiały, ale oferta została wzbogacona o kilka innych włókien: polipropylen, akryl, poliamid i poliester. Dużą zaletą tych materiałów, oprócz niższej ceny jest wytrzymałość, łatwość w utrzymaniu i hipoalergiczność.

Kolejna różnica dotyczy wzornictwa. Najbardziej charakterystyczna cechą dywanów klasycznych, takich, jakie znamy z babcinych domów, było zdobnictwo. W centrum takiego dywanu znajdował się niemal zawsze ozdobny “medalion”, otoczony splatającymi się ze sobą wzorami. Stosunkowo ujednolicona była też warstwa kolorystyczna. Dominowała zwykle czerwień. W pewnym momencie pojawiło się co prawda kilka innych barw, głównie sepia, granat i zieleń, ale wszystko było nadal utrzymane w tej samej stylistyce.

Obecnie sytuacja uległa rzucającej się w oczy zmianie. Kobierce zdobione na tradycyjną modłę nadal są produkowane, jednak nowoczesne dywany oferują znacznie szerszy wybór. Pojawiło się całe mnóstwo wzorów geometrycznych i abstrakcyjnych, kwiatowo-roślinnych oraz, dedykowane do pokoi dziecięcych, modele z odwzorowaniem jakiegoś fragmentu prawdziwej bądź baśniowej rzeczywistości. Duża zmiana może też być zaobserwowana w temacie kolorystyki. Najprościej rzecz ujmując, nie ma obecnie barwy, która nie mogłaby się pojawić na dywanie. Jak informuje konsultant sklepu z dywanami Dywante, zasługę za taki stan rzeczy ponoszą bez wątpienia znani projektanci, którzy zainteresowali się tym elementem wystroju wnętrza. W wyniku tej ciekawości zaczęły powstawać ciekawe, limitowane kolekcje dywanów autorstwa najwybitniejszych osób ze świata aranżacji wnętrz.

Dywany nowoczesne czy klasyczne?

Zastanawiając się nad wyborem kobierca, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę charakter danego pomieszczenia, a także całego mieszkania czy domu. Ważne, aby wszystko tworzyło harmonijną całość. I tak na przykład, w klasycznych wnętrzach, umeblowanych antykami, z drewnianymi parkietami, najlepiej sprawdzą się dywany tradycyjne. Z kolei w pokojach nowoczesnych, o odważnych aranżacjach warto postawić na dywany nowoczesne.

Gdzie najlepiej sprawdzą się dywany nowoczesne?

Jak już wspomniano powyżej, dywany nowoczesne cechuje konkurencyjna cena, odporność na zniszczenia i łatwość w czyszczeniu. Dlatego będą bez wątpienia najlepszym wyborem w przypadku pomieszczeń, gdzie są narażone na ciągłą, intensywna eksploatacja i częsta wymianę. Chodzi tu przede wszystkim o przedpokój i pokój dziecięcy. Nie warto przecież inwestować w ekskluzywny, jedwabny dywan, skoro i tak długo nie przetrwa (w pierwszym przypadku) lub najprawdopodobniej szybko się znudzi (w drugim przypadku). Przy czym warto tu podkreślić, że nie znaczy to, że dywany nowoczesne są gorsze. Bez trudu możemy w tej kategorii znaleźć wspaniałe modele z najwyższej półki, które sprostają wymaganiom nawet najbardziej wybrednych klientów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *