Dlaczego Putin napadł na Ukrainę?

2022-02-24 9:10:32
Analiza bieżącej sytuacji w Ukrainie po inwazji sił rosyjskich. Najbardziej prawdopodobne kierunki ataków agresora oraz strategiczne i polityczne cele inwazji Rosji na Ukrainę – Tomasz Piechal, analityk ds. Ukrainy

❗❗❗ Szanowni, w dobie tak wielkich emocji nie dajmy się rosyjskiej 🇷🇺 dezinformacji – ich celem też jest sianie paniki, strachu, tworzenie wrażenia, że już zrobili więcej, niż robią (co nie znaczy, że nie są na to gotowi), aby przerazić i zmusić do ustępstw.
➡️ Obecnie najbardziej realny scenariusz rozwoju wypadków na #Ukraina 🇺🇦 to próba zajęcia całego Donbasu oraz “korytarza krymskiego” (wzdłuż brzegu Morza Azowskiego, do linii Dniepru). To podstawa i rosyjski 🇷🇺 cel minimum. Od lat kluczowe dla nich było rozwiązanie m.in. kwestii problemów Krymu z dostawą wody, energii itp. Stąd tak ważne dla nich będzie dojście do linii Dniepru i punktów, gdzie zaczyna swój bieg Kanał Północnokrymski (okolice miejscowości Nowa Kachowka). Bombardowania, punktowe ataki na całej granicy mają służyć wiązaniu sił 🇺🇦, sianiu paniki oraz wymuszaniu ustępstw politycznych. Tak rozciągnięta linia frontu i walk powoduje niemożliwość skoncentrowania się wojsk ukraińskich na jednym odcinku, co znacznie ułatwia ataki wychodzące z terytorium okupowanego Krymu oraz separatystycznych “republik” na Donbasie. Dodatkowo inwazji lądowej na terenach Donbas-Krym sprzyja fakt, że są to tereny stepowe i bez wielkich ośrodków miejskich po drodze.
➡️ Planem “optimum” dla #Rosja 🇷🇺 może być dodatkowe zajęcie Charkowa i/lub innych miast obwodowych północnej Ukrainy, choć tutaj Rosjanie muszą się liczyć z krwawymi walkami w mieście. Pytanie, czy są na takie rozwiązanie gotowi. W przeciwieństwie od zajmowania reszty Donbasu oraz “korytarza krymskiego”, gdzie na trasie są mniejsze ośrodki miejskie i de facto step (co daje pole do blitzkriegu), to związanie się w jednym miejscu, ciężkie boje. Jeżeli jednak na to pójdą – będą starali się wymuszać na 🇺🇦 akceptację swoich zdobyczy terytorialnych np. poprzez bombardowanie Kijowa i większych miast, a także ofensywę wymierzoną w ukraińską stolicę.
➡️ Plan maksimum to niewątpliwie realizacja marzenia Putina z 2014 roku, a więc stworzenie Noworosji, a więc także zajęcie Odessy. To jednak bardziej skomplikowana logistycznie operacja, wiążąca się najpewniej z koniecznością desantu z Morza Czarnego, jak i przeprawy przez Dniepr. W ostatecznym rozrachunku Kreml chciałby także doprowadzić do zmian władz #Ukraina 🇺🇦, na bardziej gotowe do “dialogu”, czyt. swoje marionetki. Tutaj jednak musiałoby dojść także do operacji wojskowej w ukraińskiej stolicy, która jest jednym z największych miast Europy (ok. 5 mln mieszkańców)…
 
Podsumowując:
a) Putin i Rosja 🇷🇺 zrobią tyle,na ile im się pozwoli. Nie można niestety wykluczać żadnego scenariusza. Moskwa będzie realizowała swój plan ofensywy na bieżąco weryfikując postępy i możliwości dalszej agresji. W momencie, gdy poczuje, że osiągnęła maksymalny pułap “zdobyczy”, niewątpliwie przystąpi do wymuszania akceptacji swojej ekspansji.
b) W chwili obecnej głównym jej celem najpewniej pozostaje Donbas i korytarz krymski, bo to operacja obarczona dla nich najmniejszym ryzykiem niepowodzenia.
c) Wszelkie scenariusze dalszej eskalacji generują szereg problemów logistycznych, znacznie większe straty własne i wytracenie impetu działań. A właśnie na szybkości całej operacji im zależy, tak aby uzyskać jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Przy całym szaleństwie rosyjskich władz – będą jednak dążyli do uzyskania maksimum korzyści, przy minimum strat.
I właśnie dlatego wspierajmy dzisiaj Ukrainę i Ukraińców całym sercem. Ich opór będzie miał kolosalne znaczenie, a Zachód musi zrobić wszystko, aby Moskwa jak najszybciej odczuła skutki swojej agresji.
Silne reakcja na ich atak jest niezbędna natychmiast!
UPDATE: Powyższe punkty nie oznaczają, że inne regiony Ukrainy są bezpieczne. Jak napisałem na początku – działania ofensywne są możliwe (i są realizowane przez Rosję) na wielu kierunkach w celu wiązania sił ukraińskich i destabilizacji sytuacji w całym kraju. Możliwe jest, niestety, budowanie presji na Ukrainę poprzez naloty bombowe i działania operacyjne na kierunku kijowskim, bo miasto to jest centrum decyzyjnym i politycznym kraju…

Tomasz Piechal

Redaktor naczelny w: TVP Dokument
Poprzednie stanowisko: Analityk ds. Ukrainy; w: Ośrodek Studiów Wschodnich – OSW

Link do posta

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *