test

Copy of „Kiedy gra toczy się o najwyższą stawkę, gramy twardo, gramy do końca” – WIDEO – Spot IPN o walce Polski o niepodległość.

2018-11-12 8:48:37

„Gra o niepodległość” – to tytuł najnowszego spotu Instytutu Pamięci Narodowej z okazji święta 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przygotowany z rozmachem przedstawia drogę Polaków do wolności jako grę na wielkiej szachownicy historii. Wówczas liczyło się każde posunięcie, a każda strata mogła zaważyć na ostatecznym przebiegu historii.

Kiedy gra toczy się o najwyższą stawkę, gramy twardo, gramy do końca. Wykorzystujemy atuty, stawiamy na jedną kartę. Wiele poświęcamy, dużo ryzykujemy. Bo w historii narodów bywają wielkie gry o wszystko. A ich stawką jest niepodległość

— brzmią słowa lektora w spocie.

W kilkuminutowym wideo pokazano, jak nasi wielcy przywódcy – Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski, którzy mieli „te same cele, lecz inną osobowość” – rozegrali tę niezwykle istotną grę, której wynikiem było odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Nowy świat zaraz pojawi się z gruzu starego reżimu. Polska zostaje przywrócona na mapy, jako niepodległy kraj po 123 latach niewoli

— podkreśla lektor.

Film został przygotowany w dwóch wersjach językowych: polskiej (czyta Krzysztof Banszczyk) oraz angielskiej (czyta Phil Goss).

wkred/ipn.gov.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *