test

Balkonowy relaks – przygotuj swój balkon do sezonu!

2019-01-29 10:36:21

Każdy, nawet najmniejszy balkon, ma w sobie ogromny potencjał. Oczywiście, urządzanie takiego mniejszego balkonu stanowi wyzwanie, ale efekty są często zachwycające, dlatego warto podjąć się tego.

Często nasze balkony w bloku mają zupełnie inną funkcję, niż wypoczynkowa. Przechowujemy tu zbędne mebel, suszymy pranie, czy urządzamy sobie spiżarnię, czasami ustawimy tu rower lub wózek, najczęściej więc jest to przestrzeń mało reprezentacyjna, a bardziej zagracona. Jak więc odczarować balkon i sprawić, aby to miejsce z potencjałem zyskało wreszcie swoją właściwą funkcję? Zdradzamy w artykule.

Balkon najczęściej marnuje swój potencjał jako miejsce na pranie albo składzik.

Wykorzystaj każdy centymetr

Balkon najczęściej kojarzy nam się z mocno ograniczoną przestrzenią. Tymczasem, pomimo jej ograniczenia, często sami dodatkowo nie wykorzystujemy centymetrów, jakie mamy.

Bardzo dobrym pomysłem , na aranżację balkonu, jest wykorzystanie pionowych powierzchni, jak ściany czy balustrada. Na ścianach możemy umieścić donice, kratownice z których będą pięły się rośliny.

Dodatkowo ściany to również dobre powierzchnię do przechowywania dodatkowych mebli, elementów dekoracyjnych, czy też mocowania ciekawych tekstyliów. Na Ścianie możemy umieścić dodatkowe, składane krzesła.

Powierzchnią, którą równie często zaniedbujemy, jest sufit – jeżeli nasz balkon jest zadaszony, jest to przestrzeń, która daje nam wiele możliwości. Pod sufitem możemy umieścić nastrojowe oświetlenie, czy to w formie lampy, lampek, czy girlandy. Dodatkowo, w chłodniejsze dni, na balkonie ogrzeje nas promiennik – który również mocuje się na suficie lub ścianie.

Pod sufitem możemy zlokalizować linki na pranie, które na każdym balkonie są koniecznością. Takie rozwiązanie pozwala nam ograniczyć ich inwazyjność, a także czyni miejsce bardziej funkcjonalnym.

Jeżeli nie planujemy linek, możemy zastosować podwieszane donice – z barwnymi kompozycjami, sezonowymi lub całorocznymi, albo pnącza, które po przygotowanej specjalnie dla nich konstrukcji, będą zazieleniać balkon, czyniąc z niego miejską dżunglę.

Na balkonie każdy centymetr powinien być zagospodarowany.

Kup wygodne i funkcjonalne meble

Z zakupem mebli na balkon wiąże się zawsze kilka ograniczeń, pierwsze wynika oczywiście z ograniczonej przestrzeni balkonu, natomiast drugie jest spowodowane faktem, iż meble balkonowe pozostają najczęściej cały rok na zewnątrz, więc muszą być bardzo odporne na czynniki atmosferyczne.

Mimo tych szczególnych wyzwań, jakie muszą spełnić meble na balkon, możemy znaleźć idealne. Na co zwrócić uwagę, aby takie były?

Przede wszystkim, meble jakie kupujemy powinny być wykonane z trwałego tworzywa – najlepsze będą tworzywa sztuczne, które obecnie potrafią doskonale naśladować meble z naturalnych materiałów, jak drewno czy wiklina, ale są o wiele bardziej trwałe. Doskonałym pomysłem są meble z technorattanu, aluminium, czy polietylenu. Ich zalety to ogromna trwałość na wilgoć, nasłonecznienie – nawet użytkowane cały sezon, a zimą pozostawione na balkonie, będą wyglądały doskonale. Dodatkowo tworzywa te nie wymagają naszej uwagi – pielęgnacji, czy kłopotliwego czyszczenia, więc mamy więcej czasu na relaks.

Drugie, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to ich funkcjonalność. Meble funkcjonalne na balkonie są szczególnie pożądane, ze względu na ograniczone możliwości przestrzenne. Nie możemy mieć na balkonie wszystkiego, co chcemy, dlatego to co mamy, powinno być wszystko, co nam potrzebne. Już wyjaśniam : na balkonie ustawiamy skrzynię z technorattanu lub drewna, która pełni funkcję miękkiego siedziska, dzięki dużym poduchom na wieku i solidnej konstrukcji. Dodatkowo w razie konieczności, zdejmując poduchy, uzyskujemy stolik kawowy. Albo na jednej połowie skrzyni układamy poduchę, a na drugiej szklany blat, tworząc w ten sposób wielofunkcyjny mebel. Nie wspominając już o funkcji skrzyni – która pozwala nam uporządkować przestrzeń, mieć pod ręką wszystko, czego nam potrzeba, a także przechowywać go w suchym, bezpiecznym miejscu.

Meble będą narażone na czynniki atmosferyczne przez cały rok.

Dodatkowo nasze meble balkonowe muszą być zgrabne, łatwe w modyfikowaniu, lub składane. Wszystkie te funkcje pozwolą nam dopasować meble do sytuacji, oraz naszego balkonu. Meble składane pozwolą na to, aby mieć pod ręką wygodne krzesła, które w razie potrzeby ( niespodziewanych gości) będzie można szybko rozłożyć. Kiedy ich nie potrzebujemy natomiast, złożymy i zawiesimy na ścianie, czy schowamy w skrzyni balkonowej. Jeżeli planujemy zakupu narożnika na balkonie, lepiej będzie kupić sofę z podnóżkiem, lub sofę i skrzynię. Sofa będzie stałym elementem, a podnóżek ruchome my – możemy przesunąć go na prawą lub lewą stronę, zmienić w stolik kawowy, czy w jego wnętrzu zrobić schowek. Tak aby mała przestrzeń balkonu była maksymalnie funkcjonalna a tym samym wygodna i sprzyjająca wypoczynkowi.

Możliwość składania mebli ułatwia nam ich przechowywanie poza sezonem. Możemy zestawić je razem na balkonie – wsuwając krzesła pod stół, ograniczymy miejsce, potrzebne dla mebli. Kupując krzesła sztaplowane, czyli układane jedno z drugie, zdziałamy podobnie. Dzięki temu na zimę możemy wszystkie meble nakryć pokrowcem i nie martwić się o to, czy nic im się nie stanie.

Wszystkie powyższe cechy wpływają na wygodne użytkowania mebli – ich samowystarczalność i funkcjonalność zadowolą nas w każdej przestrzeni. Ale aby meble były wygodne, powinniśmy zwrócić uwagę również na ich konstrukcję – możliwość regulowania oparcia, rozkładania go, ustawiania na różnych poziomach, czy też regulowany zagłówek, podłokietniki, miękkie poduchy na siedziskach, są elementami, które zdecydowanie uprzyjemnią nam relaks na balkonie.

Gęsta zieleń będzie zapewniała nam prywatność.

Słodka prywatność

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” skąd wzięło się to przysłowie? Nigdzie na świecie nie czujemy się tak dobrze jak w domu. Dlaczego? Wynika to z poczucia swobody, komfortu, jaki odczuwamy w domu. Balkon powinien być dla nas równie komfortowy. Zatroszczmy się więc o to, abyśmy czuli tu swoją prywatność – ładne, technorattanowe maty, czy gęste pnącza na balustradzie, odseparują nas od otoczenia w taki sposób, abyśmy nie musieli rezygnować z podziwiania okolicy, ale jednocześnie sprawią, że okolica nie będzie widziała nas.

Wypoczynek na leżaku, popołudniowa drzemka, czy romantyczny wieczór z mężem, nie potrzebują żadnej publiczności – bujna roślinność w skrzynkach balkonowych, czy kratownice z pachnącymi pnączami, stworzą osłonę naszego balkonu. Możemy również zamocować zasłony – wieszając je pod sufitem, stworzymy kotary, dla naszego dodatkowego pokoju.

Praktyczna wskazówka! Aby nie wydawać majątku na zasłony ogrodowe, możemy kupić takie pod prysznic, są równie trwałe i odporne, a decydując się na klasyczny design, sprawimy, że nie wzbudzą podejrzeń.

Pelargonie to królowe balkonów.

Pachnące i smaczne rośliny balkonowe

Nawet na małym balkonie, znajdzie się miejsce na ładne rośliny, które zdecydowanie uprzyjemnia nam relaks w tej przestrzeni.

Od dawna już stwierdzono pozytywne oddziaływanie roślin i zieleni na samopoczucie i zdrowie człowieka. Rośliny oczyszczają powietrze, a zieleń wpływa kojąco na nasze nerwy, pomaga odpocząć oczom. Dodatkowo obecność wielu roślin w otoczeniu obniża temperaturę powietrza, oraz podnosi jej wilgotność – latem, więc zielone balkony będą dużo bardziej przyjemniejsze od tych bez roślin.

Co możemy posadzić na balkonie? Właściwie nie ma ograniczeń, tu sprawdzą się zarówno rośliny jednoroczne, jak też byliny, a nawet drzewa i krzewy. Doskonały pomysł to wykorzystanie pnączy, które obrosną każdą pionową przestrzeń.

Jakie rośliny są najbardziej popularne? Przede wszystkim w skrzynkach balkonowych sprawdzą się pelargonie, surfinie, begonie, werbeny, lobelie, a także thunbergia, komarzyca, czy starzec. Są to gatunki jednoroczne. Wiosną, aby udekorować balkon, możemy wykorzystać bratki i stokrotki, lub już jesienią posadzić w donicach kwiaty cebulowe.

Z bylin, w uprawie w donicach sprawdzają się trawy ozdobne, których przyjemny szum, działa kojąco na naszą duszę. Dodatkowo lawenda – jej pachnące olejki relaksują nas i powodują, że na balkonie prowadzimy aromaterapię. Możemy wykorzystać też rozchodniki i rojniki, są bardzo trwałe i nie wymagają pielęgnacji, więc pozostawiają nam wiele wolnego czasu na relaks.

Na balkonie powinniśmy czuć się komfortowo.

Na balkonie możemy hodować także małe drzewa oraz krzewy – bardzo popularne są iglaki, takie jak sosna kosodrzewina czy świerk conica, które właściwie nie wymagają pielęgnacji. Z drzew liściastych sprawdzają się brzozy oraz klony. Doskonałą dekoracją balkonu, nawet hodowanego w donicach, są róże – róże miniaturowe, czy też na pni będą ładną dekoracją balkonu, a ich subtelny zapach i romantyczny wygląd, sprawią, że na balkonie będzie nam się miło wypoczywać.

Planując zakup roślin na balkon, wybierajmy takie gatunki i odmiany, które są mało wymagające, samodzielne, mrozoodporne. Takie wyboru pozwolą nam zaoszczędzić czas, który spożytkujemy na balkonowy relaks.

Artykuł partnera

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *