LATO NA WARSZTACIE
2018-08-02 4:40:53
Słowo robot pochodzi od… roboty (ciężkiej, przymusowej pracy). Po raz pierwszy tego określenia użył czeski pisarz Karel Čapek w sztuce R.U.R. (1921 r.). I choć roboty kojarzą nam się przede wszystkim z maszynami humanoidalnymi, to większość z nich wcale nie wygląda tak efektownie. Budujemy je przecież, by za nas pracowały. A nawet wykorzystujemy roboty, by tworzyć inne roboty. Na letnich warsztatach Kopernika skorzystasz z nowoczesnych i tradycyjnych urządzeń by stworzyć most, auto, latawiec, a także robotyczną łapę.
WYTWÓRNIA
Zajęcia Wytwórni to doskonały pomysł na wakacje. Nie wymagają wcześniejszych zapisów i punktualności – można dołączyć w każdej chwili. W Pawilonie 512 czekać będą animatorzy Kopernika wyposażeni w różne urządzenia, akcesoria i materiały. Pomogą wybrać i zrealizować ten projekt, który najbardziej ci się spodoba.
Robołapa
Model ręki, zachowujący się dokładnie tak, jak prawdziwa dłoń. Robołapą będzie można sterować za pomocą sytemu linek, poruszających poszczególnymi palcami.
Helikopter
Prosty śmigłowiec, wystrzeliwany za pomocą wyrzutni zbudowanej z patyczka do lodów oraz gumki recepturki.
Hydrauliczna winda
Hydrauliczny podnośnik powstanie ze strzykawek, gumowego wężyka oraz kartonu. Ta prosta winda jest w stanie podnieść całkiem spory ciężar.
Elektryczna pocztówka
Dzięki zastosowaniu specjalnej taśmy przewodzącej można budować w pełni funkcjonalne obwody elektryczne na papierze. W ten sposób stworzysz własną interaktywną pocztówkę.
Kartonowy samochód
Z prostych materiałów, takich jak karton, wykałaczki, czy patyczki do lodów skonstruujesz model samochodu. Będzie on posiadał własny napęd, oparty na… gumce recepturce!
poniedziałek – piątek
godz. 13.30 – 17.30
Pawilon 512 (przy bulwarach), wstęp wolny.
MINILABY
Minilaby to zajęcia w laboratorium biologicznym, chemicznym, fizycznym i robotycznym, które odbywają się w wakacje od wtorku do niedzieli. Trwają 45 minut i może wziąć w nich udział każdy, kto skończył 9 lat (dzieci 9-13 lat z dorosłym opiekunem).
Robotyka: Wszystko gra
Metalowe garnki, sitka, drewniane łyżki, kwiatki w doniczkach, przewody. Te akcesoria pomogą ci stworzyć orkiestrę. Poznasz specjalne urządzenie do generowania dźwięków oraz prosty język programowania Scratch.
Chemia: Słodkie opowieści
Spojrzysz na słodycze z chemicznej perspektywy. Sprawdzisz, czym się różni biały cukier od innych substancji słodzących i własnoręcznie wyprodukujesz lizaki. Przed tobą moc słodkich eksperymentów.
Biologia: Raz, dwa, trzy… fotosyntezuj i ty
Poznasz różnorodny świat organizmów fotosyntetyzujących. Niektóre mogą cię zaskoczyć! Samodzielnie zbadasz proces fotosyntezy jednokomórkowych glonów, które wcześniej odpowiednio przygotujesz.
Fizyka: Świat w niekolorze
Czy można wierzyć własnym oczom? Masz okazję sprawdzić, czy trawa na pewno jest zielona, a pomidor czerwony. Przed tobą doświadczenia związane ze światłem i kolorami. Zagrasz też w ciekawą grę.
godz. 11:00, 12:30, 14:00. Wstęp w ramach biletu do Kopernika, bez zapisów.
WARSZTATY FAMILIJNE
Co sprawia, że balony, latawce czy szybowce unoszą się w powietrzu? Czy latanie ma coś wspólnego z pływaniem? Dowiecie się tego na nowych Warsztatach Familijnych, pt. Dlaczego samolot nie macha skrzydłami?
Rozbierzemy latające konstrukcje na części pierwsze, przyjrzymy się im – a potem złożymy z powrotem. Sprawdzimy, jak różne rzeczy zachowują się w strumieniu powietrza. W ten sposób odkryjemy podstawowe właściwości, pozwalające przedmiotom unosić się. Na koniec każdy stworzy własną latającą machinę. Przekonacie się, że nie jest to takie proste! Niczym wynalazcy będziemy testować konstrukcje i udoskonalać je, by doleciały jak najdalej.
Warsztaty odbywają się w każdy weekend, a bilety można kupić on-line na bilety.kopernik.org.pl oraz w kasie nr 5 (kasa uprzywilejowana, nie trzeba stać w kolejce) już na dwa tygodnie przed zajęciami i tuż przed nimi. Sprzedaż biletów rozpoczyna się w poniedziałek.
Zajęcia są przeznaczone dla dzieci 5-8 lat (ukończone 5 lat i nieukończone 9 lat).