ZDROWY MAJ
2016-05-19 4:52:37
„Dużo zdrowia!” – to najpopularniejsze życzenia na całym świecie. I nic dziwnego. Nasza kondycja określa jakość wszystkiego, co robimy. Dlatego rozwój medycyny tak żywo wszystkich interesuje. Z uwagą śledzimy doniesienia o nowych lekach, bezbolesnych zabiegach, operacjach i metodach rehabilitacji, które dają nadzieję na wyleczenie z nieuleczalnych dotąd chorób. Do końca maja w Koperniku mówimy o nauce i technologii w służbie naszego zdrowia.
EKSPONATY MIESIĄCA
Medycyna wciąż stawia nowe wyzwania nauce i technice. Jak wynalazki wpływają na jakość naszego zdrowia? Poznaj eksponaty, które pomogą znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Przyszłość medycyny
Protezy kojarzą nam się głównie ze sztucznymi zębami. Tymczasem są nimi także aparaty słuchowe, zastawki i wszystkie uzupełniania, zastępujące brakujące organy.
Obecnie w protetyce coraz częściej wykorzystywane są osiągnięcia biotechnologii. Organy, które już udało się wytworzyć dzięki niej to pochwa i pęcherz moczowy. Na świecie aktywnych jest także wiele projektów, mających na celu stworzenie bionicznego oka – protezy wzroku.
Alejka roentgena
Dzięki odkryciu promieniowania rentgenowskiego, po raz pierwszy w historii możliwe stało się zajrzenie do wnętrza ciała ludzkiego bez operacji chirurgicznej. Wynalazek pomógł opanować gruźlicę płuc i znacząco uprościł postępowanie przy złamaniach.
Promienie X są szkodliwe dla zdrowia, dlatego dąży się do zmniejszenia liczby wykonywanych prześwietleń. Nowoczesne metody — jak tomografia komputerowa — pozwalają zdobyć maksimum informacji przy znikomym naświetleniu.
Miażdżyca
Miażdżyca jest uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych, których źródeł szukamy w pełnym stresu życiu, obfitej w tłuszcze i cukry proste diecie, a także braku wysiłku fizycznego. Odkrycia naukowe przynoszą jednak inne informacje.
Badania ponad 350 mumii, zarówno egipskich, jak i z obszaru Peru, czy lodowatej północy wykazały, że miażdżyca trapiła ludzkość od zawsze. Nawet popularna kiedyś hipoteza, że spożywanie nadmiernej ilości tłuszczów jest przyczyną blokowania tętnic przez złogi cholesterolowe jest dziś kwestionowana.
WASZE ZDROWIE! – WIECZÓR
DLA DOROSŁYCH
Nic tak nie zbliża ludzi, jak choroba. Ileż to godzin potrafimy przegadać z zupełnie obcą osobą na korytarzu w przychodni! A ile się przy tym możemy dowiedzieć o różnych dolegliwościach, świetnych kuracjach, cudownych lekach? Oczywiście, ta „korytarzowa wiedza” nie jest wiele warta. We współczesnym świecie diagnostyka oraz metody leczenia oparte są na nowoczesnych technologiach, które przybliżymy podczas wieczoru.
19 maja, godz. 19.00 – 22.00
Bilety: www.kopernik.org.pl
OKO W OKO Z CUKRZYCĄ
W stanie przedcukrzycowym poziom glukozy we krwi jest podwyższony ale nie wystarczająco wysoki, aby zdiagnozować cukrzycę typu 2. To zaburzenie najczęściej spowodowane jest nadwagą, otyłością, brakiem ruchu i zbyt kaloryczną dietą. Nieleczone prowadzi do cukrzycy. W Polsce żyje ponad 5 milionów osób ze stanem przedcukrzycowym. Wczesna diagnoza pozwala na zmianę stylu życia i uniknięcie cukrzycy. Jak rozpoznać zagrożenie? Kiedy badać poziom cukru? wspólnie z Polpharmą zapraszamy do Kopernika na weekend z diabetologią.
W programie:
Słodka chemia
Ile cukru zawiera Twój ulubiony napój? Sprawdzimy to za pomocą prostego cukromierza – areometru. To urządzenie mierzy gęstość cieczy, wykorzystując siłę wyporu. Zanurzając butelki w specjalnym akwarium, przetestujemy wyporność napojów gazowanych. Będą się unosić na wodzie? A może zatoną?
Glukoza to cukier występujący m. in. w owocach i miodzie. Błękit metylowy jest związkiem organicznym, wykorzystywanym do barwienia preparatów biologicznych. Zwiększa ich kontrast i ułatwia obserwacje. Co się stanie, jeśli połączymy glukozę z błękitem metylenowym? Sprawdzimy to doświadczalnie. Efekt może Cię zaskoczyć.
Różne cukry krystalizują w różny sposób. Ma to wpływ na wygląd kryształów. Odkryj ich niezwykłą różnorodność. Zrób zdjęcie kryształów sacharozy za pomocą własnego telefonu i mikroskopu domowej roboty.
Cukrzyca i technika
Prosty pomiar cukru we krwi wymaga całkiem złożonego urządzenia. Co kryje w sobie glukometr? Jak się bada i projektuje nowe urządzenia? Kiedy sensory zawodzą? Dr inż. Mariusz Pietrzak z Wydziału Chemicznego PW opowie o pracy w laboratorium bioanalityki chemicznej.
Aktywność fizyczna w stanach cukrzycowych
Sport nie zastępuje leczenia ani badań profilaktycznych. Może jednak pomóc w walce z powikłaniami związanymi z cukrzycą. Zapraszamy na trening!
Poznamy techniki nordic walkingu, który może stanowić dobrą formę aktywności dla osób starszych lub mniej sprawnych. Spróbujemy także swoich sił w diabedance – specjalnym aerobiku, pomagającym w rehabilitacji powikłań cukrzycy. Po zajęciach praktycznych będzie okazja do rozmów z instruktorami.
Badanie poziomu cukru
Glukoza to jedyny cukier, który wraz z krwią krąży po naszym organizmie. Posiada wysoką wartość energetyczną, a także odpowiada za utrzymanie ciepłoty ciała oraz pracę wielu organów wewnętrznych i mięśni. Utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy to podstawa zachowania zdrowia. Sprawdź swoją kondycję. Przy okazji dowiesz się więcej o cukrzycy i przedcukrzycowym.
21-22 maja, wstęp w ramach biletu do Kopernika.