ZDROWIE I URODA. NIETRZYMANIE MOCZU – TO SIĘ LECZY…

2017-11-12 12:30:41

Nietrzymaniem moczu, nazywamy wyciek moczu niezależny od woli. Jednym z wielu mitów jest to, że problem ten dotyczy tylko kobiet w wieku podeszłym. Dolegliwość ta może pojawić się w każdym wieku choć z czasem ryzyko jej wystąpienia zwiększa się. Szacuje się, że jest to problem dotykający nawet 60% kobiet.


Czynnikami ryzyka nietrzymania moczu są wiek, otyłość, liczne ciąże i poro

dr Paweł Tomasik specjalista ginekolog-położnik, leczenie nietrzymania moczu

dy, porody zabiegowe, palenie papierosów i wiele innych. Nietrzymanie moczu jest nadal tematem tabu. Kobiety bardzo wstydzą się swojego problemu co powoduje, że nie szukają fachowej pomocy i próbują zamaskować swoje dolegliwości. Nietrzymanie moczu wpływa negatywnie na komfort życia pacjentek, powoduje ograniczenia w życiu zawodowym, społecznym i towarzyskim. Jeśli pacjentka zauważyła, że w czasie kaszlu, kichania, śmiechu, czy wykonywania codziennych aktywności gubi mocz jest to sygnał do zgłoszenia się do lekarza.

 
Należy zaznaczyć, że nietrzymanie moczu nie jest chorobą w sensie dosłownym, a dolegliwością, która może mieć bardzo różne przyczyny. Wśród potencjalnych patologii, które mogą powodować niekontrolowane utraty moczu należy wymienić wysiłkowe nietrzymanie moczu, nadreaktywność pęcherza moczowego, wady anatomiczne czy powikłania po wcześniej wykonywanych zabiegach operacyjnych. Tylko właściwie postawiona diagnoza daje szanse na prawidłowo dobraną terapię i sukces zastosowanego leczenia. Najważniejszym zagadnieniem w diagnostyce jest prawidłowo przeprowadzona i szczegółowa rozmowa oraz badanie ginekologiczne. Badanie urodynamiczne, które wiąże się z koniecznością zakładania cewników do pęcherza moczowego wywołuje strach i obawy pacjentek Badanie to w wielu przypadkach nie jest konieczne, a już na pewno nie jest to badanie wykonywane w pierwszej kolejności.

W zależności od stwierdzonej przyczyny nietrzymania moczu mamy do wyboru różne rodzaje terapii. Możliwymi do zastosowania są: leczenie farmakologiczne, odpowiednio dobrane ćwiczenia, stosowanie pessarów (krążki i pierścienie zakładane do pochwy) i specjalistycznych tamponów oraz leczenie operacyjne. Zakres leczenia w głównej mierze zależy od przyczyny nietrzymania moczu oraz preferencji pacjentki. W przypadkach wysiłkowego nietrzymania moczu, najbardziej skuteczną i najtrwalszą metodą jest leczenie operacyjne. Operacje w wysiłkowym nietrzymaniu moczu są dość mało inwazyjne, ale jak każdy zabieg chirurgiczny wiążą się pewnym ryzykiem.

Kolejnym błędnym przekonaniem jest to, że jedyną możliwością postępowania jest stosowanie środków higienicznych o dużej chłonności, co nie jest oczywiście prawdą. Właściwie dobrana terapia może przywrócić prawidłowe trzymanie moczu, a w konsekwencji poprawę samopoczucia, przywrócić pewność siebie i pozwolić na nieskrępowane korzystanie z uroków życia.
Najważniejszym, ale często najtrudniejszym dla pacjentki jest przyznanie się do swojej dolegliwości i poproszenie o pomoc.

Drogie Pacjentki pozbądźcie się wstydu i powiedzcie swojemu ginekologowi lub lekarzowi rodzinnemu o swoich dolegliwościach i zapytajcie o możliwości leczenia…

dr Paweł Tomasik
specjalista ginekolog-położnik, leczenie nietrzymania moczu

Komentarze

2 komentarze

  1. Anna odpowiedz

    Mam 37 lat jestem mamą dwójki dzieci i od 2 lat po porodzie starszego synka nie potrafiłam sobie z tym poradzić. Dużo czytałam. Miałam zabieg laserowy. I jedno co powiem to WARTO!!! Jestem wyleczona w 100%!!!! Jeden zabieg, który w sumie trwał może 20 minut. Nie było to do końca bezbolesne jak piszą, ale da się wytrzymać.

  2. Ewa odpowiedz

    Ja z nietrzymaniem moczu miałam bardzo dużo zmory. Sen z powiek mi to spędzało równo. I co najgorsze nic nie pomagało. Ale w końcu postanowiłam się wziąc za to raz a porządnie. Udałam się do kliniki Efecta, https://efecta.eu/ i tam doradzono mi zabieg. I faktycznie, różnica jest. W końcu spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *