ZDROWIE. Fakty i mity na temat koronawirusa
2020-03-30 1:13:34
Czy zwierzęta przenoszą chorobę? Czy alkohol zabija wirusa? Czy maseczki faktycznie nas uratują? Na te i inne pytania odpowiadamy w skrócie
Czy psy i koty przenoszą koronawirusa?
Fałsz: Nie ma dowodów, że zwierzęta przenoszą wirusa. Warto jednak po ich dotykaniu myć dokładnie ręce.
Maseczka pomaga uchronić się przed zakażeniem?
Fałsz: Maseczek ochronnych nie powinny nosić osoby zdrowe. Zaleca się je chorym, aby nie rozprzestrzeniali różnego rodzaju wirusów. Przedstawiciele służby zdrowia powinni nosić maseczki i często je zmieniać, nawet co godzinę. Dopiero wtedy przynosi to odpowiedni skutek.
Cynk i witamina D uchronią przed zachorowaniem?
Fałsz: Żaden z popularnych suplementów diety nie chroni przed zakażeniem. Podobnie rzecz ma się z witaminą D.
Latem epidemia się skończy, bo wzrośnie temperatura i będzie większe promieniowanie UV?
Raczej nie: Co prawda wirusy są sezonowe, ale nie ma żadnych dowodów na to, że koronawirus zniknie. Sama temperatura nie pomoże, bo patogen żyje w ciele człowieka, a to ma temperaturę około 36 stopni. Możliwe jednak, że za kilka miesięcy intensywność epidemii osłabnie.
Mężczyźni ciężej przechodzą chorobę?
Prawda: Więcej ciężkich przypadków zanotowano wśród mężczyzn, ale naukowcy nie ustalili jeszcze, dlaczego tak się dzieje.
Wielu pacjentów chorujących na Covid-19 umiera?
Fałsz: Na chorobę umiera tylko około 3 procent zarażonych. Są to zazwyczaj osoby starsze, które mają także inne choroby przewlekłe. U 80 procent chorych przebieg choroby jest łagodny.
Paczki z Chin przenoszą wirusa?
Fałsz: Wirus nie utrzyma się tak długo na powierzchniach. Umrze, zanim paczki dotrą do Polski, nawet, gdyby się na nich znajdował.
Wirus przenosi się na pieniądzach?
Prawda: Może się utrzymywać na powierzchniach, gdzie są ludzie wydzieliny (np. ślina), dlatego ważne jest mycie rąk. Dotykanie rękami np. banknotów, przycisków rękoma, a potem dotykanie oczu, ust i nosa sprzyja zakażeniu.
Alkohol chroni przed wirusem?
Fałsz: Picie alkoholu nie chroni przed zakażeniem, a jego spożywanie obniża odporność. Jest za to dobrym środkiem dezynfekującym.
Osoby bez objawów nie zakażają?
Fałsz: Zanotowano przypadki, że osoba bez objawów zaraziła bliskich.
Zgolenie brody pomaga w uniknięciu zarażenia?
Fałsz: Posiadanie brody nie zwiększa ryzyka. Trzeba dbać o ogólną higienę.
oprac. Stanisław Kamiński, „Czas Chojnic”