WIĘCEJ RADOŚCI!

2016-04-19 1:15:12

Wiosna to czas nowego życia. Wokół wszystko się budzi – i zwierzęta, i rośliny. Coraz dłuższe i bardziej słoneczne dni. To czas zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tylko nie wszyscy ludzie dostrzegają pozytywne zmiany, pozostają smutni i bez radości.

Spotykam wiele osób, które są przygnębione, poddenerwowane i pełne obaw. Skarżą się na stan własnego samopoczucia. Mówią o problemach związanych z bezsennością i utratą sił. Niektórzy mówią wprost o dokuczającej im depresji, uważanej  za chorobę XXI wieku.

Jak sobie poradzić z problemami dnia codziennego? Jak uniknąć smutku, przygnębienia i niepokoju? A przede wszystkim, jak zyskać radość życia? Zadanie nie jest łatwe do wykonania, choć sposobów na zmianę negatywnego stanu jest wiele. Uczucie wewnętrznego spokoju można uzyskać poprzez wprowadzenie zmian w trzech sferach: duchowej, psychicznej i fizycznej.

Wszelkie zmiany duchowe wiążą się z wiarą i zaufaniem Bogu. Mottem przewodnim niech będzie cytat z Pisma Świętego jako wezwanie dla utrudzonych: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”. Duchowe recepty na wyzwolenie się z depresji to spowiedź, Komunia Święta i Słowo Boże (więcej na ten temat można dowiedzieć się z książki Serafino Falvo, pt. „Jak zwyciężyć depresję”, do lektury której serdecznie zachęcam). Sfera duchowa to także wewnętrzne oczyszczenie poprzez wybaczenie  i wyzwolenie się z wszelkiego rodzaju nienawiści.

Zmiany w sferze psychicznej polegać będą na  uwolnieniu od nałogów, schematów i monotonii dnia codziennego oraz negatywnych przyzwyczajeń. To także zmiana myślenia i postrzegania. Z kolei ćwiczenia fizyczne to znakomity i prosty sposób na odstresowanie się i na pozbycie się negatywnych emocji.

Praktyczne rady, prowadzące do uzyskania maksimum radości, odnoszą się do naszego systemu wartości, wyobrażenia o ludziach i otaczającym świecie, w tym także do umiejętności dostrzegania pozytywnych aspektów  życia.

Zachęcam zatem, aby żyć w zgodzie ze sobą i innymi, w tym także akceptować siebie i ludzi. Zamiast krytykować i narzekać sugeruję, aby szukać pozytywów w każdym człowieku i sytuacjach.  Przyjmujmy też z pokorą i ufnością każdy dzień i nie troszczmy się zbytnio o błahe sprawy. Przede wszystkim nie przejmujmy się przesadnie swoim stanem zdrowia. Nadmierne bowiem obawy o własne zdrowie  pogłębiają tylko negatywny stan. Zakotwiczają w psychice niepotrzebne zmartwienia i lęki, które w dalszym efekcie mogą wywoływać różne objawy somatyczne.

Częstym źródłem obaw jest przyszłość. Na zapas martwimy się o to, co będzie jutro. Odwołam się do słów Jezusa: „Nie martwcie się więc o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie martwić się będzie”. Z reguły martwimy się o to, na co nie mamy dużego wpływu.

Systematycznie wprowadzajmy do naszego życia coraz więcej optymizmu i pozytywnych myśli. Cieszmy się z nawet z małych sukcesów i dzielmy się swoją radością z innymi. Pamiętajmy też, że negatywne myśli i słowa tworzą negatywne sytuacje.

Powszechny sposób radzenia sobie ze złym samopoczuciem polega na korzystaniu z naturalnych dobrodziejstw natury. Od wieków wiadomo, że dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie mają zioła. W świecie roślinnym jest wiele roślin o działaniu wyciszającym i relaksującym.  Do najbardziej popularnych ziół z pewnością można zaliczyć: szyszki chmielu, melisę, dziurawiec, kozłek lekarski, lawendę lekarską i lipę.

Według literatury zielarskiej:
1) szyszki chmielu mają właściwości nasenne, regenerują system nerwowy, koją nerwy;
2) melisa  działa uspokajająco;
3) dziurawiec poprawia koncentrację i wzmacnia nerwy;
4) kozłek lekarski pomaga przy napięciu nerwowym i w stanach lękowych;
5) lawenda lekarska może być stosowana przy wyczerpaniu nerwowym                       i depresji;
6) lipa, oprócz właściwości rozgrzewających, polecana jest osobom przemęczonym umysłowo i o słabej koncentracji.

Szczególnie godne polecenia są wieloskładnikowe herbatki ziołowe. W skład herbatek wchodzi wiele ziół, co ubogaca ich właściwości. A zatem delektując się herbatką ziołową, cieszmy się życiem.

Cezary Kownacki
trener rozwoju osobistego (Zdrowe NATURALIA)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *