URODZINY TESLI W KOPERNIKU

2017-07-05 9:22:57

Otwarty umysł i niestrudzone eksperymentowanie to wizytówka Nikoli Tesli – wybitnego naukowca, który wyprzedził swoją epokę. Dzięki swojej ciekawości i konsekwencji opatentował ponad 120 wynalazków – silnik elektryczny, dynamo rowerowe, radio, elektrownię wodną, baterię słoneczną , świetlówkę, transformator prądu zmiennego i wiele innych. Bądź jak Tesla! Przyjdź do Kopernika 9 lipca i uczcij z nami jego urodziny, korzystając z licznych dodatkowych atrakcji.

W programie:

Teatr Wysokich  Napięć – pokazy

Jak dobrze przekazać trudne, naukowe podstawy elektryczności?! Tesla urządzał pokazy, prezentując swoje wynalazki. My proponujemy 3 różne spektakle. – Pogromcy burz – zobacz zmagania człowieka z prądem i dowiedz się więcej o burzach – Pojedynek mistrzów – poznaj historię Nikoli Tesli i Thomasa Edison – Elektrony w akcji – zdobądź kompendium wiedzy o prądzie

Łowcy burz – spotkanie

Najbardziej spektakularną oznaką obecności elektryczności w naszym życiu są wyładowania piorunowe. Temat ten fascynował Teslę i wciąż jest bardzo popularny. Zapraszamy na spotkanie z łowcami burz! Łowcy Burz ze Stowarzyszenia Skywarn Polska odpowiedzą na wszelkie pytania. – posłuchaj, jak powstają burze i naucz się rozpoznawać ich rodzaje, – dowiedz się, w jaki sposób można wykryć i przewidzieć burzę, – zobacz zdjęcia różnego rodzaju chmur burzowych i wyładowań, – poznaj zasady bezpieczeństwa podczas silnych burz – dużych wiatrów, trąb powietrznych i wyładowań, – sprawdź, gdzie w Polsce występują najgwałtowniejsze burze. Na parterze, koło Wahadła Foucault

Malowanie światłem – pokazy i warsztaty

Nikola Tesla udowodnił, że ludzka wyobraźnia nie zna granic. Jego wynalazki stoją u podstaw współczesnej cywilizacji technicznej. Pozwala nam ona wykorzystywać prąd do bardzo różnych celów, również artystycznych. Światło jest na wyciągnięcie dłoni. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom jesteśmy w stanie zarejestrować na ekranach dowolne ślady ruchu światła. Uwolnij swoją wyobraźnię i stwórz świetlny obraz razem z innogy Polska. Teatr Robotyczny

Elektryczność i elektromagnetyzm – miniwarsztaty

Podobno Tesla urodził się podczas burzy i to wpłynęło na całe jego dalsze życie. Ciągle badał zjawiska związane z prądem i wymyślał nowe jego zastosowania. Poznaj niektóre z nich. – sprawdź, jak załamuje się wiązka światła laserowego, zbadaj światłowód i przetestuj laserowy mikroskop, – poznaj falową naturę światła, – zbuduj generator Van de Graaffa i przeprowadź bezprzewodową transmisję prądu, – stwórz samodzielnie elektromagnes i głośnik, – zobacz dziwne żarówki i poznaj napęd magnetohydrodynamiczny, – zbadaj zmienne pole magnetyczne i zbuduj tradycyjny silnik elektryczny prądu stałego Na stanowiskach specjalnych na terenie Centrum.

innogy  PowerBox – miniwarsztaty

W pudełku PowerBox ukrywa się prąd, okiełznany przez Teslę. Można z nim bezpiecznie eksperymentować. – sprawdź, jak działa elektrownia wiatrowa, uruchom samochód dzięki energii pochodzącej ze Słońca i zdobądź elektryzującą wiedzę.

Majsternia –  swobodne eksperymentowanie

Tworząc swoje wynalazki, Nikola Tesla musiał zmierzyć się z brakiem gotowych rozwiązań – zarówno materiałowych, jak i konstrukcyjnych. Wymyślał coś z niczego. Na podobnych zasadach funkcjonuje Majsternia. Poznaj ją! – Bądź jak wynalazca – wymyślaj i konstruuj, łącząc ze sobą dowolne, pozornie nieprzydatne przedmioty. Podejmij wyzwania inżynieryjne, naukowe i logiczne.

Układy  elektroniczne – warsztaty

Nikola Tesla tworzył innowacyjne urządzenia, wykorzystujące prąd elektryczny. Zbuduj podobne i Ty! Samodzielnie złóż proste układy elektryczne. Warsztaty są przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników elektroniki. Zapewniamy potrzebne akcesoria, lutownice i pomoc animatorów.

Strefa najmłodszych odkrywców – warsztaty

Jest tyle rzeczy do poznania i odkrycia, że najlepiej zacząć od najmłodszych lat. Taki był Tesla – już w dzieciństwie interesował się zjawiskami związanymi z prądem elektrycznym. – sprawdź, które materiały są izolatorami, a które przewodnikami, – uruchom rowerek z dynamem i siłą własnych mięśni zasil lampkę, – graj w elektryczne memory, stwórz własne pianino z owoców i zagraj na nim, – zwiedź świetlne ZOO

Arduino  dla każdego – warsztaty

Mikroprocesory. Są w samochodach, telefonach, telewizorach, a nawet w niektórych zabawkach. Nie istniałyby bez elektryczności… i Tesli! Sama myśl o programowaniu niektórych odstrasza i zniechęca. Przekonaj się, jak proste i zrozumiałe jest programowanie w systemie Arduino. Samodzielnie napiszesz program i sprawdzisz jego działanie w praktyce.

Planetarium – pokazy

Tesla wierzył, że Wszechświat ma świadomość i jest pełen energii. Poszukiwał sposobu jej wykorzystania. Twierdził też, że odebrał sygnały z innych planet. Przyjdź do planetarium i spójrz w gwiazdy.  Do poznania i eksploracji kosmosu przyczynili się śmiali wizjonerzy. Pamiętaj o tym, poznając gwiazdozbiory dobrze widoczne na letnim niebie.

Energetyczne ławeczki innogy – doładuj telefon szybko i bezprzewodowo Jeśli w czasie zwiedzania rozładuje się bateria w Twoim telefonie to poszukaj ławeczki innogy z opcją indukcyjnego ładowania. Wystarczy położyć telefon w wyznaczonym miejscu na podłokietniku i poczekać kilka minut.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *