Ubezpieczenie OC bez tajemnic

2016-11-26 2:17:40

Porozmawiajmy o ubezpieczeniach pojazdów. Z tego co wiem niektóre formy ubezpieczeń są obowiązkowe inne nie. Jak to wygląda? Jaka jest ich forma i jaki jest zakres poszczególnych form ubezpieczenia?

Otóż faktycznie, można się w tym pogubić. Ale już tłumaczę. Pierwsze i co najważniejsze bo obowiązkowe jest ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) – jest to jedyna obowiązkowa polisa, którą musi wykupić każdy właściciel auta, najlepiej zaraz po jego zakupie, a najpóźniej w dniu rejestracji. Ubezpieczenie OC samochodu daje komfort, że ubezpieczyciel pokryje szkody, które wyrządzisz innym uczestnikom ruchu, zarówno jeśli chodzi o mienie, jak zdrowie czy życie osób poszkodowanych  – jeśli wypadek wydarzy się z Twojej winy. Nie musisz wtedy płacić poszkodowanym z własnej kieszeni. Za brak polisy OC naliczane są kary finansowe.
Za dwutygodniowy brak polisy od 2015 roku zapłacimy karę w wysokości 3500 zł. Dalej sytuacja zależy od właściciela pojazdu, który może wykupić:
– ubezpieczenie AC (autocasco) – jest to ubezpieczenie dobrowolne, które w odróżnieniu od OC, chroni bezpośrednio właściciela pojazdu. W ramach AC ubezpieczyciel rekompensuje głównie koszty naprawy samochodu  lub chociażby kradzież samochodu.
– ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) to także dobrowolne ubezpieczenie samochodu. Gwarantuje ochronę w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu (uszkodzenie ograniczające sprawność do końca życia) lub śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
Plus ostatnie już na liście ubezpieczeń pojazdów Assistance to ubezpieczenie dodatkowe, które ubezpieczyciele oferują jako uzupełnienie polisy OC lub AC. Zapewnia przede wszystkim całodobową ochronę oraz komfortowe przejście przez problemy związane z awarią samochodu czy wypadkiem.
Assistance to także możliwość holowania lub uzyskania pojazdu zastępczego (zakres pomocy zależy od wykupionego wariantu). Ponadto ubezpieczenie oferuje także pomoc za granicą, czasem jednak trzeba wykupić dodatkową ochronę poza granicami kraju. Wszystko zależy od wybranego przez klienta wariantu ubezpieczenia.

Skoro już wiemy jak sytuacja ma się z ubezpieczeniami, gdzie w takim razie mogę podpisać umowę na któryś z w/w wariantów?
U agenta lub oddziale ubezpieczyciela. Zaleta takiej metody zakupu ubezpieczenia samochodu to możliwość dokładnego przeanalizowania i przedyskutowania z agentem warunków ubezpieczenia, zadania mu dodatkowych pytań i natychmiastowego rozwiania wątpliwości. Pieniądze wpłacisz na miejscu, a polisę otrzymasz od razu do ręki. Taka operacja wymaga jednak czasu, bo musisz znaleźć oddział ubezpieczyciela i wybrać się tam osobiście lub skontaktować się z agentem i zaprosić go np. do domu lub wybrać się do jego biura.

Na jaki okres podpisywana jest umowa z ubezpieczycielem?
Umowę na ubezpieczenie OC podpisuję się na  12 miesięcy, z wyjątkiem pojazdów w odniesieniu których może być zawarta umowa krótkoterminowa.

Umowa krótkoterminowa?

Tak, to taka umowa podpisywana przez salony samochodowe, kierowców posiadający pojazd zarejestrowany czasowo ewentualnie pojazdy kupione za granicą ale nie zarejestrowane w Polsce. Pojazdy wolnobieżne wykorzystywane w rolnictwie a także pojazdy historyczne. Minimalny czas trwania takiej umowy dla salonów, pojazdów zarejestrowanych czasowo a także pojazdów historycznych nie może być krótszy niż 30 dni. Dla pojazdów zarejestrowanych za granicą, okres ten nie może być dłuższy niż 30 dni, natomiast dla pojazdów wolnobieżnych okres ten nie może być krótszy niż 3 miesiące.

Co w takim razie wchodzi w skład ubezpieczenia OC?
Trzeba pamiętać że ubezpieczenie w przeciwieństwie do innych ubezpieczeń dot. Pojazdów jest obowiązkowe.  Warunki takiego ubezpieczenia reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, a nie Towarzystwa Ubezpieczeń.
Ubezpieczenie OC ma na celu chronić ewentualnych poszkodowanych, którym wyrządzimy szkodę będąc uczestnikiem ruchu drogowego. A także nas przed ewentualnymi konsekwencjami finansowymi za wyrządzone szkody innym uczestnikom ruchu.

A co jeżeli kupujemy samochód z drugiej ręki?
Prawa i obowiązki z polisy OC przechodzą na nabywcę, natomiast polisa Autocasco wygasa z dniem sprzedaży – nie przechodzi na nowego właściciela. Trzeba pamiętać także o tym aby przekazać nabywcy druk polisy, a przynajmniej druk potwierdzenia zawarcia umowy z ubezpieczycielem.
Ponadto trzeba poinformować ubezpieczyciela nie dłużej niż w ciągu 14 dni od sprzedaży pojazdu, podając dane nabywcy : imię i nazwisko, adres i PESEL (w przypadku firmy: nazwę, siedzibę i REGON).
Nabywca natomiast musi pamiętać o tym że przejmuje obowiązek opłacania składek oraz o tym że umowa OC po zmianie właściciela pojazdu nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok co wyeliminowało problem tzw. Podwójnego OC.

Ile kosztuje brak ubezpieczenia OC?  I kiedy należy je wykupić?
Polisę OC należy wykupić najpóźniej w dniu pierwszej rejestracji pojazdu,  przed wprowadzeniem do ruchu pojazdu niezarejestrowanego – np. wolnobieżnego albo w dniu nabycia pojazdu zarejestrowanego, jeżeli zbywca nie posiadał polisy OC. Należy także pamiętać że ubezpieczenie OC zarejestrowanego pojazdu musi trwać nieprzerwanie, niezależnie od stanu technicznego i faktu jego użytkowania. Kary za brak ubezpieczenia zależą od rodzaju samochodu. Za samochody osobowe nie posiadające ubezpieczenia OC właściciel zapłaci od 740zł do 3700zł wszystko zależy od długości okresu kiedy używał pojazdu bez ubezpieczenia. Natomiast za samochody ciężarowe, ciągniki, autobusy kara wynosi od 1100zł do aż 5500zł.

17_Mazurkiewicz_F2_jar_16

red.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *