Twój e-PIT w 2020 roku – nowe deklaracje, sprawniejszy system

2019-10-22 6:33:33
Twój e-PIT to usługa, która została wprowadzona przez Ministerstwo Finansów w 2019 roku. Jest to ogromne ułatwienie dla wszystkich podatników, którzy nie chcą samodzielnie rozliczać się z urzędem skarbowym. Teraz fiskus zrobi to za nas. Twój e-PIT to ogromna oszczędność czasu i wygoda. W 2019 roku skorzystało z niego aż 11,4 miliona osób. W niniejszym artykule sprawdzamy, jakie zmiany zostaną wprowadzone w tej usłudze w 2020 roku. Zapraszamy do lektury!

 

Twój e-PIT – ogromne ułatwienie dla milionów polskich podatników

Usługa Twój e-PIT sprawia, że podatnicy nie muszą już samodzielnie wypełniać zeznać podatkowych. Niejednokrotnie dochodziło wcześniej do sytuacji, w których podatnicy popełniali błędy w wypełnianych deklaracjach. Od 2019 roku wszystkie czynności w tym zakresie wykona za nas fiskus. Podatnik, który korzysta z usługi Twój e-PIT ma tylko obowiązek sprawdzić, czy wprowadzone dane są zgodne ze stanem faktycznym.

W 2019 roku z Twój e-PIT mogli korzystać podatnicy rozliczający się z urzędem skarbowym za pomocą deklaracji podatkowych PIT-37 oraz PIT-38 oraz ci, którzy nie posiadali żadnych dodatkowych dochodów, kosztów ani nie mają prawa do ulg podatkowych innych, niż o których wie Urząd Skarbowy. Warto wiedzieć, że w 2020 roku zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu tej usługi, które sprawią, że będzie ona szerzej dostępna dla polskich obywateli.

Nowe deklaracje w usłudze Twój e-PIT od 2020 roku

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, począwszy od 2020 roku system Twój e-PIT będzie rozszerzony o dodatkowe deklaracje takie jak PIT-28, PIT-36 oraz PIT-36L. Minister finansów Teresa Czerwińska w trakcie jednej z konferencji prasowych wspomniała, że “Ministerstwu Finansów bardzo zależy na tym, aby system był od 2020 roku rozszerzony o deklaracje PIT-28, PIT-36 oraz PIT-36L. Pragniemy, aby osoby zajmujące się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej miały możliwość rozliczania się w ten prosty sposób. Liczymy na to, że liczba podatników decydujących się na skorzystanie z tej usługi będzie jeszcze większa niż w ubiegłym roku, kiedy wybrało ją przeszło 11,4 miliona Polaków”.

Zwiększenie ilości dostępnych deklaracji w systemie będzie jedyną wprowadzoną modyfikacją. Od 2020 roku korzystając z usługi Twój e-PIT będzie można rozliczać deklaracje PIT-28, PIT-36, PIT-36L oraz PIT-37 i PIT-38. Ministerstwo Finansów zapewnia również, że począwszy od 2020 roku z tego innowacyjnego systemu będą mogły również korzystać osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

Twój e-PIT 2020 – jak będzie działał? Czy korzystanie z systemu jest trudne?

Od 1 stycznia 2020 roku wszyscy podatnicy – zarówno ci utrzymujący się z umów o pracę, zlecenie, o dzieło, prowadzący własną działalność gospodarczą czy wynajmujący mieszkania, będą mogli zalogować się na swoje konto w systemie Twój e-PIT i zweryfikować utworzone przez fiskusa rozliczenie. Jeśli wszystkie informacje zamieszczone w gotowym formularzu będą zgodne ze stanem faktycznym, wystarczy zaakceptować dokument i przesłać go do skarbówki. Skorzystanie z usługi Twój e-PIT oznacza oczywiście, że nie będzie konieczne dostarczanie deklaracji w formie papierowej do urzędu. Wszystkie formalności załatwimy przez internet.

Źródło: https://www.pitax.pl/e-pity/, Twój e-PIT w 2020 roku, PITax.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *