test

Sięgnij po fundusze unijne (2). Unia promuje innowacje. Firmy mogą się rozwijać dzięki współpracy z nauką

2016-10-15 12:25:42

Przedsiębiorcy, obok samorządów, będą w latach 2014-2020 największymi beneficjentami Funduszy Europejskich. Otrzymają w sumie około 20 mld euro dofinansowania. Na wsparcie może liczyć zwłaszcza sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Promowane są innowacyjne rozwiązania. Kilkaset z nich jest już realizowanych, w tym kilkadziesiąt na Mazowszu.

Dotarliśmy do kilku beneficjentów programów, dotyczących wsparcia przedsiębiorczości. Zapewniali nas, że warto zabiegać o unijne fundusze. Radosław Łuczak ze Stefanowa (w okolicach Wólki Kosowskiej) jest właścicielem małej firmy Meat Farm. Zajmuje się ona sprzedażą mięsa jagnięcego. Niedawno otrzymała bon na innowacje wynoszący prawie 100 tys. zł. Zostanie on przeznaczony na opracowanie nowej receptury paszy dla zwierząt. Przy jej układaniu planuje się wykorzystać m.in. jęczmień użyty do produkcji piwa czy wytłoki z owoców.
– To produkty uboczne. Postanowiliśmy je zastosować, bo są tanie. Nowa pasza powinna przyczynić się do obniżenia kosztów produkcji mięsa – opowiada szef firmy.
Już pod koniec pierwszego kwartału 2017 roku znane będą wyniki badań, które są prowadzone przez naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Pomysłodawca liczy na to, że będą pomyślne.
Możliwości wsparcia przedsiębiorstw są duże. Korzystają z nich nawet takie firmy, które do tej pory rozwijały się samodzielnie, bez unijnego dofinansowania.

Wysoko mierzą 
Krzysztof Stanisławczuk, dyrektor operacyjny w firmie FANAR z Ciechanowa opowiada, że złożenie wniosku i przystąpienie do konkursu zbiegło się z planami rozwoju dotychczasowej działalności. Firma zdawała sobie sprawę, że zainteresowanie funduszami unijnymi jest spore, ale postanowiła spróbować swoich sił. Zamierzenie zakończyło się sukcesem. W grudniu 2015 roku podpisano umowę na unijny projekt badawczo-rozwojowy, realizowany we współpracy z Politechniką Koszalińską. Zadanie polega na opracowaniu nowych narzędzi, które spełnią wyższe oczekiwania klientów. Gwintowniki i wiertła, przeznaczone do wydajnej obróbki materiałów używanych w przemyśle, mają być konkurencyjne nawet w stosunku do oferty liderów światowych z tej branży. Projekt ma się zakończyć w połowie 2018 roku wprowadzeniem nowych narzędzi do sprzedaży rynkowej. FANAR to już średniej wielkości przedsięwzięcie, dlatego dofinansowanie wyniesie kilka milionów złotych.

Procedura uproszczona do minimum 
Przedsiębiorcy mogą m.in. ubiegać się o dofinansowanie projektów obejmujących badania przemysłowe i prace rozwojowe nad rozwiązaniami technologicznymi i produktami. Mają one służyć rozwojowi prowadzonej działalności oraz wzmacnianiu konkurencyjności firmy. Tematyka prac musi wpisywać się w jedną z tzw. krajowych inteligentnych specjalizacji. Poziom dofinansowania sięga nawet 80 proc., w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i charakteru projektu. Realizacja przedsięwzięcia nadzorowana jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Formalności zostały zredukowane do minimum. Pomysłodawcy chcą w ten sposób zachęcić małych i średnich przedsiębiorców do sięgania po wsparcie na innowacje. Procedura jest intuicyjna, a wnioski można wypełnić i złożyć drogą elektroniczną. Informacje o możliwości uzyskania dofinansowania dostępne są m.in. na stronach Ministerstwa Rozwoju, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego czy Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Można je znaleźć także w sieci punktów informacyjnych funduszy europejskich, dostępnych w większych miastach na Mazowszu. Pozyskanie informacji nie jest trudne.

Już trzeci wniosek 
Paweł Żuk, prezes zarządu Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach, opowiada, że to już trzeci wniosek, w którym zabiega o bieżące unijne dofinansowanie. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na opracowanie i wdrożenie urządzenia wraz z oprogramowaniem do archiwizacji i przesyłu danych oraz wspomagania diagnozy preparatów cytologii szyjki macicy. Temat może wydać się wąsko specjalistyczny, ale jest bardzo ważny, bo dotyczy sporej grupy kobiet. Rak tej części organizmu jest ogromnym problemem zdrowotnym.
Dwaj naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego – Jakub Barbasz i Łukasz Lasyk – postanowili wdrożyć innowacyjne rozwiązanie ułatwiające diagnostykę. Zaproponowali, żeby materiał przeznaczony do badania był skanowany przy pomocy specjalnej nakładki montowanej na mikroskop, a następnie analizowany przez program komputerowy. Dopiero w końcowej fazie obecność komórek rakowych oceni specjalista laboratoryjny. Siedleckie centrum realizuje ten pomysł w konsorcjum z firmą Digitmed z Warszawy. – Bez takiego wsparcia, a mówimy o kilku milionach złotych nie bylibyśmy w stanie zrealizować tego innowacyjnego przedsięwzięcia – podkreśla szef Centrum.

Warto śledzić nabory 
Projekty z programu Inteligentny Rozwój już są realizowane. Wciąż pojawiają się nowe możliwości, dlatego warto się z nimi zapoznać. Po szczegóły odsyłamy do internetu, bo o wszystkim nie da się napisać w krótkiej publikacji.
Na wsparcie rozwoju przedsiębiorczości znalazły się też relatywnie duże pieniądze w regionalnym programie operacyjnym województwa mazowieckiego (RPO WM). Nabór wniosków na dofinansowanie początkowej fazy rozwoju przedsiębiorstw ma ruszyć 31 października br. i potrwa do 9 stycznia 2017 roku. Wnioski należy składać do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych za pomocą systemu elektronicznego. Warto zabiegać o tę pomoc, bo maksymalny poziom dofinansowania wynosi aż 80 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

ROMAN NADAJ

Czytaj także:
Zdobywają doświadczenie zawodowe lub otwierają własne firmy
Młodzi z POWER-em

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *