test

ROWER PRZED ZIMĄ. Przygotuj się do sezonu

2015-11-14 1:41:37

_46_BDCJesień to czas niezbyt przyjazny rowerzystom. Ciemności, mgły i przymrozki nie zachęcają do jazdy. Wielu z nas decyduje się więc odstawić rower. Nie zamykajmy jednak naszego jednośladu w piwnicy do wiosny. Wykorzystajmy ten czas aby przygotować się do kolejnego sezonu, zwłaszcza, że okres posezonowych wyprzedaży trwa w najlepsze.

Rower to skomplikowana maszyna, zwłaszcza patrząc na ostatnie nowinki techniczne takie jak elektronicznie sterowane przerzutki czy amortyzatory. Ale nawet prostszej konstrukcji rower ulega zużyciu na skutek normalnej eksploatacji. Niektóre części zużywają się powodując szybsze wyeksploatowanie innych, np. rozciągnięty łańcuch powoduje szybsze wycieranie się zębatek w naszym rowerze. Aby uniknąć dodatkowych kosztów warto wykonać pełny przegląd w profesjonalnym warsztacie przynajmniej raz w roku. Jeśli do tej pory jakoś się nie złożyło aby odwiedzić serwis, wykorzystajmy do tego czas jesiennego roztrenowania.

Zaufaj profesjonaliście
Większość sklepów sprzedających rowery oferuje usługi w zakresie serwisu, niestety nie wszystkie robią to profesjonalnie. Nie wystarczy wyposażyć warsztat w nowoczesne narzędzia, najważniejszy jest mechanik. Serwisant z wieloletnim doświadczeniem , który zwykle sam jeździ na rowerze, poradzi sobie praktycznie z każdym problemem i wykryje usterki o których początkujący mechanik może nie mieć pojęcia. Gdy w grę wchodzi nasze bezpieczeństwo na drodze lepiej powierzyć sprzęt fachowcom, którzy zadbają o nasz rower jak o własny. DSCF3452

Przegląd roweru w serwisie obejmuje czynności, których nie bylibyśmy w stanie wykonać bez specjalistycznych narzędzi nawet posiadając odpowiednią wiedzę. Mechanik skontroluje wszystkie połączenia śrubowe i dokręci je z odpowiednią siłą. Sprawdzi stan ogumienia oraz centryczność kół, prawidłowo naciągnie szprychy a także nasmaruje łożyska. Kolejnym krokiem będzie regulacja hamulców oraz w razie potrzeby wymiana klocków hamulcowych. Kontroli poddane zostaną też elementy napędu: rozciągnięcie łańcucha, zużycie zębatek i koronek mechanizmu korbowego. DSCF3458

Łańcuch, przerzutki, amortyzator
Wymiana łańcucha to stosunkowo niski koszt, to ważne, bo jeśli przegapimy odpowiedni moment trzeba będzie wymienić także zębatki. Następną czynnością mechanika będzie regulacja przerzutek. Warto przy tym wymienić linki i pancerze, poprawi to znacznie płynność zmiany biegów. Pancerze z czasem przytykają się brudem przez co hamują biegnącą wewnątrz stalową linkę.  Może to doprowadzić do jej rozciągnięcia a nawet zerwania.

Jeśli nasz rower posiada amortyzator powinniśmy poprosić serwisanta o jego przegląd, nawet jeśli w tej chwili działa prawidłowo. Mechanik wyczyści uszczelki, naleje czysty olej i ustawi prawidłowe ciśnienie. Producenci amortyzatorów zalecają przeglądy nawet kilka razy w roku. Wizytę w serwisie możemy także wykorzystać do wzbogacenia naszego pojazdu o dodatkowe akcesoria: licznik, lampki, błotniki, bagażnik czy torbę na narzędzia lub telefon. Nie będziemy musieli zastanawiać się jak je prawidłowo zamocować.
Bądź aktywny także zimą

Rower po jesiennym przeglądzie możemy śmiało odstawić i zaczekać na poprawę pogody. Będziemy mogli sięgnąć po niego gdy tylko zrobi się cieplej, bez obawy o jego stan. Jeśli zdecydujemy się na jazdę w okresie jesienno-zimowym koniecznie pamiętajmy o sprawnym oświetleniu. Jest to nasz obowiązek, ściśle określony w przepisach prawa. Poruszając się po drodze warto, choć już nie obowiązkowo, zaopatrzyć się w kask oraz kamizelkę odblaskową.

Nie rezygnujmy całkowicie z aktywności na świeżym powietrzu. Pozwoli nam to utrzymać kondycję przez zimę i ułatwi nam start w nowy sezon a sprawny rower przyniesie jeszcze więcej radości z jazdy. Zadbaj o siebie i swój sprzęt już teraz, nie czekaj aż wiosna Cię zaskoczy.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *