test

Panele podłogowe – trendy w roku 2019

2019-01-29 9:59:31

Trendy wnętrzarskie to bardzo zmienne tendencje. Szczególnie w czasach, w których jest ogromny przesyt dóbr. Co roku widać, jak bardzo zmieniają się wystroje mieszkań, jakie są najczęściej oglądane budownictwa, meble, kolory w architekturze.

Urządzanie wnętrz to nie tylko dobranie odpowiednich mebli, kolorów ścian i dodatków. Bardzo istotne są dobrze wykończone i położone podłogi. To one podkreślają całościowy efekt wystroju mieszkania, nieraz nadają smaczku powierzchniom. Dlatego tak istotne jest, by wybrać te, które są nie tylko ciekawe, modne, ale i ponadczasowe.

Malowanie paneli podłogowych

Jednym z trendów, które będzie królowało w tym roku jest malowanie płytek podłogowych. Zamiast inwestować duże pieniądze w wymianę całej podłogi, czasem wystarczy zmienić ich kolor. Nie dość, że nie obciąży to Twojego portfela, to jeszcze pozwoli na stworzenie oryginalnego i niebanalnego rozwiązania. Płytki można pomalować farbą, nakleić specjalne naklejki lub stworzyć ciekawą mozaikę. Wybór należy do Ciebie.

Kolor

Coraz więcej osób decyduje się na odrobinę szaleństwa w swoich mieszkaniach i wprowadza do nich niespotykane kolory. Podłogi kojarzone są z typowymi odcieniami brązu, jednak coraz modniejsze stają się kolory przybliżone ciemnej zieleni, a nawet czerni. Potrzeba oryginalności rośnie we współczesnych konsumentach, więc gotowi są na tak oryginalne rozwiązania, by stworzyć wyjątkowe pomieszczenia, w zgodzie z własnym gustem.

Marmur

Jest kamieniem szlachetnym i bardzo dekoracyjnym. Dość kontrowersyjny sposób na wykończenie podłóg w mieszkaniu, ale staje się coraz modniejszy. Kiedyś marmur kojarzony był z przepychem i luksusem. Dziś coraz częściej używa się go jako dodatku dla przełamania pewnych konwencji w architekturze wnętrz. Stosowany na podłogach tworzy wyjątkowy klimat.

Kolorystyka marmuru jest różnorodna, dzięki czemu wpasowuje się w różne stylistyki mieszkań. Można zaopatrzyć się w kamień od klasycznej bieli, przez żółć, czerwień, zieleń i szarość, aż do całkowitej czerni.

Wzory na marmurze są różne, mogą być prawie niewidoczne lub bardzo wyraźnie wyeksponowane. Pojawiają się przebarwienia, bąbelki.

Jednak należy zdawać sobie sprawę, że marmur nie jest najlepszym rozwiązaniem do podłóg, ponieważ przez wzgląd na jego porowatość i chłonność, często się brudzi i trudno utrzymać go w czystości. Tego rodzaju podłogi wymagają specjalnej konserwacji.

Drewno

Jednak bezkonkurencyjnym zwycięzcą w tworzywach wykorzystywanych do kładzenia podłóg jest drewno. Uznane jest ono za najwyższej klasy, dlatego od pokoleń wciąż jest popularne, a nawet jego popularność stale rośnie. Zmienia się jedynie wybór danych gatunków drewna oraz sposób układania desek.

W architekturze używa się aktualnie tradycyjnego drewna, ale także nowoczesnych, innowacyjnych odmian.

DŁUGIE I SZEROKIE DESKI

Hitem zeszłego roku było wykorzystywanie długich i szerokich desek drewnianych. Ten trend wciąż się utrzymuje. Zazwyczaj konsumenci wybierają drewno dębowe. Swoją popularność zawdzięczają naturalnemu wyglądowi: nadzwyczajne ułożenie słojów, a także zgrabne linie sprawiają, że produkt charakteryzuje się elegancją i prostotą. Stylem, który staje się bardzo popularny jest tzw. new nordic. To następca stylu skandynawskiego, który znacznie się od niego różni – jest bardziej ekskluzywny i minimalistyczny.

Panele oraz podłogi wykonane z dębu stają stają się najnowszymi trendami w tym roku. Popularność tego materiału wiąże się z zamiłowaniem ludzi do natury i wszystkiego, co z nią związane. Drewno wykorzystywane jest nie tylko przy tworzeniu i kładzeniu podłóg, ale również mebli, obramowań luster, ram do zdjęć, a także przyrządów łazienkowych czy kuchennych.

DESKI O RÓŻNEJ SZEROKOŚCI

W myśl zasadzie “mieszaj i łącz” trendem staje się różnorodne mieszanie paneli różnej szerokości. Jednak nie można robić tego dowolnie, musi zostać zachowana pewna struktura. Połączenie na podłodze ciekawych wzorów: geometrycznych, kwadratowych, prostokątnych sprawia, że wnętrze tworzy ciekawe i bardzo modne w tym roku połączenie. To rozwiązanie będzie często wykorzystywane nie tylko w salonie, ale także w kuchni i łazience. Tego rodzaju wykańczanie wnętrz nie jest łatwe, dlatego lepiej zlecić je profesjonaliście, który w tej dziedzinie ma wieloletnie doświadczenie.

PODŁOGI MONTOWANE POD KĄTEM

Deski podłogowe w mieszkaniach zazwyczaj kładzione są prostopadle do punktu padania światła zewnętrznego: okna, balkonu. Jednak w miarę zmieniania się trendów, ten sposób również uległ modyfikacji. Ważniejsza od światła i schematyczności, staje się innowacja i zmienność. Hitem tego roku będzie montaż desek w układzie diagonalnym – czyli pod kątem, po skosie. Swoją popularność zawdzięcza wyjątkowemu i niespotykanemu efektowi, który kojarzy się z luksusowymi apartamentami, ale także bardzo współczesnymi sposobami na aranżację wnętrz.

Ten sposób powoduje także optyczne powiększenie powierzchni. Jednak to, o czym należy pamiętać, to fakt, że diagonalny układ ułożenia podłogi wymaga większej ilości materiału. Co za tym idzie, koszt będzie wyższy.

PARKIET JAK ZA DAWNYCH LAT

Moda i trendy lubią zataczać koło. Tak jest również w wypadku parkietu, który kojarzony jest z latami 70. ubiegłego wieku. Przypomina zazwyczaj domy dziadków albo dawnych pięknych kamienic sprzed wojny. Aktualnie drewniany parkiety wracają do łask i stają się w ostatnich miesiącach coraz chętniej wybierane podczas aranżacji mieszkań. Zazwyczaj są z buku lub dębu, zazwyczaj kładzione są we wzór jodełki.

Parkiet jest materiałem specyficznym – w pomieszczeniach eleganckich, klasycznych nadaje szyku pomieszczeniu, podkreśla wyjątkowość danego miejsca. Natomiast w nowoczesnych mieszkaniach wprowadza harmonię i poczucie ciepła, dzięki czemu nawet najbardziej surowe i minimalistyczne pomieszczenie staje się przytulne. Gdy parkiet jest dobrze położony, odchodzi się od układania dywanów, gdyż niepotrzebnie zasłaniają podłogę.

PANELE WINYLOWE

Mimo że panele nie są ani przytulne, ani nie tworzą poczucia ciepła w mieszkaniu, posiadają inne zalety, które przekonują konsumentów. Panele ceni się za możliwość stosowania ich w kuchni, łazience, przedpokoju oraz za ich trwałość.

Jednak producenci, kierujac się potrzebami klientów, stworzyli winyle. Imitują one naturalne drewno, wprowadzają do mieszkania ciepło. Ponadto są bardzo odporne na zniszczenia, pęknięcia, co dla wielu osób jest argumentem najważniejszym. Posiadają dużą wytrzymałość na wilgoć, więc świetnie sprawdzą się w łazience. Ten sposób aranżacji podłogi jest stosunkowo mało popularny, ale należy uzbroić się w odrobinę cierpliwości, a staną się hitem w wielu mieszkaniach.

Wybranie idealnej podłogi do swojego mieszkania nie jest zadaniem prostym. Jednak najważniejsze jest pamiętanie o tym, że podłoga w mieszkaniu ma nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim być funkcjonalna i spełniać swoją rolę przez wiele lat.

Artykuł partnera

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *