NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD
2017-08-10 1:03:52
Głowa do góry! Z nieba znowu sypną Perseidy. Z tej okazji 12 sierpnia wygasimy dla Was światła Warszawy. Zapraszamy na Noc Spadających Gwiazd w Parku Odkrywców przy Koperniku. W tym roku po raz pierwszy będziemy także na Bulwarach Wiślanych! Zabierzcie rodzinę oraz znajomych i obserwujcie z nami wielki rój meteorów. Startujemy o 21.00
To już tradycja. W nocy z 12 na 13 sierpnia, gdy Ziemia przedziera się przez chmurę drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle, spotykamy się przy Centrum Nauki Kopernik aby wspólnie obserwować ten astronomiczny spektakl! Tej nocy przypada maksimum roju Perseidów – meteorów, nazywanych potocznie spadającymi gwiazdami.
Spadające gwiazdy to meteory – okruchy skalne z kosmosu, które spalają się po wejściu atmosferę. W rzeczywistości są zaledwie drobiną pyłu, często nie większą od ziarenka piasku. Na skutek tarcia o ziemską atmosferę rozgrzewają się, ulegają spaleniu, a ślad takiego procesu obserwujemy na niebie jako krótkotrwały, szybki błysk , wyglądający jak spadająca gwiazda.
Najwięcej meteorów widać wówczas, gdy Ziemia zderzy się ze smugą gazu i pyłu pozostawionego przez jakąś kometę. Tak dzieje się co roku w lipcu i sierpniu, gdy nasza planeta spotyka się z materiałem pozostawionym przez kometę 109P/Swift-Tuttle. Ziemia przedziera się przez jej warkocz, którego cząsteczki wdzierają się w ziemską atmosferę.
Obserwacje Perseidów są niezwykle proste – wystarczy położyć się na kocu, leżaku lub po prostu na trawie i wpatrywać się w jak największy obszar nieba. Pierwsze meteory powinniśmy dostrzec już po kilku minutach obserwacji. Będzie ich tym więcej, im ciemniejsze miejsce do obserwacji wybierzemy. W Polsce nadal bezkonkurencyjne są Mazury i Bieszczady.
Ci, którzy zostają w miastach mają znacznie trudniej. Duża ilość świateł ogranicza nasz zasięg widzenia – jesteśmy w stanie dostrzec tylko najjaśniejsze gwiazdy. Spróbujemy poprawić warunki miejskich obserwacji. Specjalnie na czas obserwacji Perseidów nad Parkiem Odkrywców wyłączamy dla was całą iluminację Centrum Nauki Kopernik, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenie naszego Parku Odkrywców. Ale to nie wszystko!
Jak co roku Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady w Parku Odkrywców, niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu. W tym roku po raz pierwszy zgasną również światła u naszych sąsiadów: Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Innogy.
Park Odkrywców, Bulwary Wiślane i Skwer Kahla staną się najlepszymi miejscami do obserwacji meteorów w Warszawie.
WSTĘP WOLNY!
Do dyspozycji gości będą foodtrucki stacjonujące na terenie parkingu CNK.
MISJA (POZA) ZIEMSKA
Letnie atrakcje Kopernika na najbliższy weekend
Plenerowe kino letnie
11 sierpnia, godz. 21.00: Operation Avalanche (2016, reż. Matthew Johnson | 94 min, USA, Kanada | mockument)
Przewrotny mockument Operation Avalanche kieruje naszą uwagę do czasów stawiania pierwszych kroków w Kosmosie. Przypomnimy sobie wydarzenia, których tłem była zima wojna, wyścig zbrojeń i pierwszy lot na Księżyc.
Gość wieczoru: Marcin Zaroód – fizyk, popularyzator nauki i socjolog techniki. Bada relacje nauki i społeczeństwa, m.in. w zakresie komunikacji naukowej i społecznych uwarunkowań procesów tworzenia wiedzy.
Wstęp wolny
Plenerowe warsztaty weekendowe
12-13 sierpnia sobota i niedziela: 12.00 – 19.00
Uff… lądujemy. Dookoła nas księżycowy krajobraz. Z czego zbudowany jest srebrny glob? Dlaczego jest pełen kraterów? Co to jest regolit? Będziemy tworzyć modele Księżyca, badać formowanie się jego powierzchni, a także identyfikować meteoryty.
Wstęp wolny
1 komentarz
Dobra miejscówka Piaski koło Wielunia, gmina oszczędza na energii elektrycznej, super miejsce do obserwacji.