NIEPORĘT. Jazz Smoczyńskiego nagrodzony

2016-09-09 2:14:41

Mateusz Smoczyński z Nieporętu zdobył główną nagrodę w II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Spośród 59 zgłoszeń z 13 krajów, jury wyłoniło 10 muzyków, którzy w Lutosławicach od 24 do 26 sierpnia prezentowali swoje umiejętności. Pierwsze miejsce zajął Mateusz i otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. euro.

Na łamach TiO pisaliśmy już wielokrotnie o wspaniałych muzykach z Nieporętu. Jednym z nich jest Mateusz Smoczyński, skrzypek jazzowy, który w swym dorobku ma już 2 Fryderyki – za płyty “Fade In” i “Places”. W 2009 r. wspólnie z bratem Janem oraz rosyjskim perkusistą Alexem Zingerem założył New Trio. Mateusz jest także współzałożycielem Atom String Quartet – pierwszego w Polsce kwartetu smyczkowego grającego jazz. W czerwcu 2011 r. zespół ten wydał płytę – “Fade In”, za którą otrzymał Fryderyka w kategorii “Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”, natomiast kolejna jego płyta – “Places” została nagrodzona Fryderykiem w kategorii “Jazzowy Album Roku”. W latach 2012-2016 Mateusz był pierwszym skrzypkiem w amerykańskim zespole Turtle Island Quartet (zdobywcy m.in. dwóch nagród Grammy).

Mateusz Smoczyński ma 32 lata, jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Dotychczas współpracował z takimi artystami, jak np.: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Richie Beirach, Glen Moore, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Urszula Dudziak, Vladislav “Adzik” Sendecki, Leszek Możdżer, Janusz Skowron, Kazimierz Jonkisz, Jerzy Maksymiuk.

o.ga.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *