test

Nasze Wilkowyje. Stawy

2023-03-11 3:13:17

Najgorsze w tym wszystkim są stawy – powiedział Japycz oddalając się od ławeczki. A przecież nie spóźniliśmy się tak wiele i każdy z dobrego powodu. Solejuka ochrzaniała żona, a odkąd ma doktorat i pisze habilitację, Solejuk to nawet lubi

Twierdzi, że używa ona wtedy najpiękniejszych słów takich jak immunosupresyjny, poliichtiologiczny czy persyflażowy. Do tego nadaje im taką muzykę, że Solejuk czuje się jak na koncercie awangardowym – nic nie rozumiesz, ale cieszysz się, jak przeżyjesz. Hadziuk z kolei miał awarię samochodu. To znaczy założył się sam ze sobą, że dokula się na oparach pod sam dom. Ze trzy metry mu do garażu zabrakło, ale co z tego? Czujne oko Celinki wszystko zauważyło i musiał dygać z kanistrem na stację, mimo że drugi pełny stał w garażu, bo mu Celina powiedziała, że nie da wykorzystywać rezerwy na głupoty. Argumentacja Hadziuka, że jak naleje z tego kanistra co pełen, to na stacje podjedzie i napełni oba, miały tylko ten skutek, że siedział teraz z okiem, które wyglądało na podbite i zapewne było podbite, ale zdaniem Celiny absolutnie się do przemocy domowej nie kwalifikuje, bo winien ten kto robi głupoty, upiera się przy swoim i ogólnie wnerwia.

Ja nie miałam żadnej dobrej historii, Ot, Jola powiedziała, że się spieszy i że mam pozmywać, skoro przypaliłem patelnię. Także tak. Wstyd było się przyznać, więc powiedziałem, że dzieciaka brzuch bolał, a wie doskonale, że na ból brzucha tylko tatuś zaradzi, chuchając przez kocyk. Także tak. Spóźnienia dużego nie było i wszystkie usprawiedliwione, co nie zmienia faktu, że Japycza też już nie było i musieli my sami dociekać, dlaczego stawy w gminie najgorsze.

Legalne są trzy. Oczko w posiadłości Kozioła, co je zalegalizował jak został senatorem i dwa rybne. Co do nielegalnych to liczba pewna już nie jest. Bo Radny z Dopiewa basen sobie kiedyś chciał zrobić, ale coś mu nie poszło i teraz twierdzi, że to zawsze staw miał być. No i Babka na bagnach też sztuczne oczko wodne zrobiła, porządnie grodzone, utwardzone balami i pogłębione pracą rąk naszych. Tyle, że jej zdaniem to nie staw, ino hodowla ziół wodnych i pijawek, czyli technicznie rzecz biorąc instalacja medyczna medycyny bagiennej.

No i jest jeszcze trzeci staw rybny, co go Wioletka kazała Staśkowi zrobić na potrzeby knajpy, żeby za rybkę nie płacić i mieć własną. Stasiek, zrobił, bo każdy zakochany zrobi, co ukochana każe. To znaczy konkretnie nas zagonił pod pretekstem prac społecznych za picie na widoku, a potem kazał zapomnieć gdzie to jest. Co akurat głupie było, bo teraz zawsze jak się pyta, kto ryby podkrada, to my twardo odpowiadamy, że my nie możemy, bo na polecenie władzy nie wiemy gdzie to jest.

Także do rozważenia były problemy ontologiczne, praworządności, lokalizacji, charakteru immanentnego i teorii osobliwości. Czyli: czy Japyczowi chodziło o samo istnienie stawów; łamanie prawa przez stawy nielegalne; któryś konkretny staw, co mu nie po drodze jest; cuś konkretnego w stawach, co go wnerwia czy też niezwykła jakaś cecha, co się w stawach znajduje jak nieprzymierzając osobliwości w czarnych dziurach. Ja akurat byłem za tą ostatnią i że ta osobliwość nazywa się muszki, bo ja krew słodką mam i wszystkie muszki z okolicy moje. Ale koledzy zakrzyczeli, że to niemożliwe i nie pora i że Stacha Japycza nigdy nie tną, choć jego brata Jana cięły jak miło. Tak miło, że w jego obecności żadna nawet na mnie nie spojrzała, więc opłacało się Jana Japycza trzymać, a Stacha nic a nic. To znaczy w kwestii muszek, bo w innych – wiadomo, sztama ze Stachem bardzo rozwijająca jest i ogólnie wskazana.

Także dyskusja była dziarska, taka mamrotolubna i pragnienie pobudzająca, aż wrócił się Stach i powiedział, że lekarstwa wziąć zapomniał, a nie leczone stawy najgorsze. Hadziuk był już na tyle uszmotruchany, że chciał iść leczyć stawy rybne, ale się nie upierał, bo wstawanie mu ciężko szło. Możliwe, że to także pierwszy objaw kłopotliwości stawów był. Ale to dopiero na pewno będzie wiadomo jak kac minie.Pietrek

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *