Nagrody i Gala Zamknięcia XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

2019-09-30 7:41:54

NAGRODA IM. JANUSZA KRUPSKIEGO

Nagrodę za odwagę, trud poszukiwania i przedstawiania tematów i postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych dla Sławomira Koehlera, autora filmu „Mała Moskwa kontra Mały Londyn” wręczył Paweł Nowacki. Jury nagrody im. Janusza Krupskiego przyznało także dwa wyróżnienia honorowe dla filmów:

Więzy Krwi” Dariusza Walusiaka oraz „Milczące Pokolenie” Pawła Domańskiego.


Sławomir Koehler powiedział: „W 1944 roku komuniści wymordowali NSZ AK i przypadkowych mieszkańców w tym księdza… zbrodniarze do dziś mają tam pomnik, a ci, którzy zginęli bestialsko rozrywani końmi, porąbani siekierami… do dziś nie wiadomo gdzie leżą… jest zmowa milczenia. Ponad 20 lat temu nie mogłem dokończyć tego filmu i obrażać zbrodniarzy z armii ludowej. Film dokończyłem w 2018 roku, a zmowa milczenia nadal tam obowiązuje. Odbieram tę nagrodę w imieniu mieszkańców, którzy chcieliby godnie pochować bliskich. Nadal żyje paru świadków… śledztwo IPN utknęło.  Odwołam się do hasła festiwalu – „Przywracamy pamięć” –  przywróćmy pamięć tym ludziom”.

GLORIA ARTIS

Medal dla zasłużonych w kulturze Gloria Artis otrzymała z rąk ministra Jarosława Sellina dyrektor TVP Gdańsk – Joanna StrzemiecznaRozen.

NAGRODA ŹRÓDŁO

Nagrodę dla pasjonatów historii, którzy swoją pracą, wiedzą oraz doświadczeniem inspirują twórców filmowych do podejmowania tematyki historycznej otrzymał Adam Borowski. Wręczając nagrodę Joanna Lichocka powiedziała: „To jest człowiek uparty na wolność i to uparty już tyle lat!”.

Adam Borowski: „Słowami Herberta odpowiem, że to nie wymagało wielkiego charakteru. Mieliśmy odrobinę wielkiej odwagi, a polska historia to moja miłość i tak zostanie póki Pan Bóg da siłę będę wynosił naszych bohaterów na piedestał”.

PRZYJACIEL FESTIWALU NNW

Młodzi dla Historii to nie tylko konkursy to także międzynarodowe przyjaźnie. Nagrodę Przyjaciela Festiwalu NNW dla amerykańskiej organizacji National History Day na ręce dr Cathy Gorn, wręczyła Renata Szyfner z Orlando.

Jesteśmy zaszczyceni, że możemy stać na jednej scenie z bohaterami polskiej historii. I że możemy przeżywać z nimi naszą historię. Dziękujemy Arkowi za zaproszenie i mamy dla niego mały prezent – pamiątkową koszulkę NHD. Dziękujemy!” – powiedziała prezes NHD dr Cathy Gorn.

Zamknięcia XI edycji Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci dokonała wiceprezydent miasta Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała. „Festiwal urósł w sposób niezwykły i jesteśmy z tego dumni, bo trochę mogliśmy do tego przyłożyć rękę. W Gdyni historię cenimy i szanujemy. Szczególnie cieszymy się z projektu Młodzi dla Historii! Dziękujemy za tę współpracę i liczymy na kolejne lata!” – powiedziała na zakończenie wiceprezydent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *