Fitness pod czujnym okiem lekarza?
2017-02-09 2:57:18
Od dawna doskonale wiemy o tym, że ruch to zdrowie. Nieraz jednak zastanawiamy się jak dobrać odpowiednie ćwiczenia do naszej kondycji czy schorzeń, na które od dawna chorujemy. Czy możliwa jest zatem aktywność fizyczna pogłębiona o konsultacje lekarskie? Czym różni się “fitness medyczny” od zwykłego fitnessu?
Aktywność fizyczna na własną rękę nie zawsze może przynieść zamierzone efekty. Mowa tu nie tylko o poprawie kondycji czy uzyskaniu wymarzonej sylwetki, ale przede wszystkim o najważniejszym aspekcie wysiłku fizycznego, czyli wsparcie leczenia w wielu przypadkach chorób przewlekłych. Niestety niewłaściwie dobrane ćwiczenia nie tylko nie będą miały pozytywnego wpływu na nasze zdrowie, ale również mogą nam zaszkodzić.
Wybierając zwykłe zajęcia fitness często nie mamy pojęcia jak nasz organizm zareaguje na proponowane ćwiczenia i czy są one dobre dla naszego organizmu. Idealnym rozwiązaniem byłyby zatem ćwiczyć pod czujnym okiem lekarza, który indywidualnie dobrałby zestaw aktywności do naszych potrzeb zdrowotnych.
Właśnie takie rozwiązanie podsuwa nam nowatorski w naszym kraju projekt Fitnessu medycznego, który jest skierowany właściwie do każdej grupy wiekowej. Pokazuje, że aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych leków dostępnych za darmo i bez działań ubocznych. To połączenie medycyny ze sportem, a wszystko po to by zapewnić jak największe bezpieczeństwo uprawiania sportu.
Osoby z chorobami przewlekłymi takimi jak choroby serca, cukrzyca, osteoporoza, choroby zwyrodnieniowe stawów, czy nawet choroba nowotworowa mogą i powinni ćwiczyć, aby poprawić rokowanie w leczeniu, poprawić jakość życia, szybciej powrócić do zdrowia, czy też lepiej znosić terapię farmakologiczną tak jak jest w przypadku pacjentów onkologicznych. Bezpieczeństwo takich osób można zapewnić tylko w jeden sposób – nadzorując cały proces aktywności fizycznej od samego początku.
Lekarz podczas kwalifikacji do wysiłku poznaje historię medyczną pacjenta, bada pacjenta i na podstawie międzynarodowych standardów postępowania oraz własnego doświadczenia zaleca odpowiedni dla każdego indywidualnie zakres i jakość wysiłku fizycznego. Z takimi zaleceniami pacjent trafia do trenera, który może już zająć się pacjentem bazując również na wiedzy i doświadczeniu jakie posiada. Ćwiczenia są dopasowane indywidualnie, zgodne z ogólnoświatowymi zaleceniami dla osób z chorobami przewlekłymi.
Fitness medyczny jest nie tylko skierowany do osób chorych, ale również do osób zdrowych z czynnikami ryzyka chorób np. z rodzinnym wywiadem w kierunku chorób serca czy nowotworów.
Dzięki odpowiednio zaplanowanym ćwiczeniom można znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory np. raka piersi, czy raka jelita grubego. Ćwiczenia zapobiegają również w około 60% pojawieniu się cukrzycy typu 2, czy też mogą nas chronić przed zawałem serca oraz udarem mózgu – tłumaczy lek. med. Anna Plucik-Mrożek, Prezes Fundacji “Zaskoczeni wiekiem” i prekursorka Fitnessu Medycznego w Polsce.
Fitness medyczny ma określony cel – poprawę długości i jakości życia. Oczywiście każdy ruch powinien przede wszystkim dawać radość, ale tutaj możemy jeszcze oczekiwać zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne, poprawę jakości życia z chorobą przewlekłą, wspomaganie ruchem terapii chorób, np uprawianie sportu podczas chemioterapii zmniejsza objawy uboczne tej terapii. Odpowiednio dobrany do choroby wysiłek fizyczny wzmacnia efekty terapii, nie powodując zagrożenia dla zdrowia. Przykładowo osoby chore na cukrzycę powinny mieć większą komponentę wysiłku oporowego, ponieważ silniejsze mięśnie lepiej wykorzystują insulinę i co za tym idzie poprawiają profil glikemii w ciągu całego dnia, to zaś wpływa na zmniejszenie ryzyka późnych powikłań cukrzycy np. zawału serca.
Nie ma w Polsce świadomości na temat aktywności fizycznej w chorobach przewlekłych. Trzeba zatem zacząć edukować właściwie całe społeczeństwo. Jesteśmy pionierami w tej dziedzinie w Polsce. Nieustannie się uczymy, podnosimy swoje kwalifikacje biorąc udział w szkoleniach, kongresach polskich i międzynarodowych. Uczestniczymy w pilotażowych szkoleniach w USA np. Integrating Physical Activity Counselling Into Health Care – mówi Małgorzata Perl, założycielka klubu Perła Wellness, oraz wiceprezes Fundacji “Zaskoczeni wiekiem”.
red.