CZYJ JEST KOSMOS? Festiwal Przemiany
2017-09-15 11:36:13
Przyszłości nie da się przewidzieć, ale można ją kształtować. Interesuje nas siła sprawcza człowieka, która może zmieniać świat. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Uczestnicy festiwalu Przemiany przekonają się, że moc tworzenia przyszłości ma każdy.
Festiwal Przemiany „Czyj jest Kosmos?” podejmuje temat eksploracji przestrzeni kosmicznej w kontekście nowych modeli ekonomicznych, społecznych oraz technologii, które przygotowują grunt pod takie projekty, jak wydobycie surowców na asteroidach czy zasiedlenie Marsa.
Pytamy, kto będzie czerpał z tego korzyści? Czy planowane misje doprowadzą do zrównoważonej współpracy, czy też spowodują niebywały wyścig po surowce i władzę? Jak innowacje w Kosmosie zmieniają nasze codzienne życie na Ziemi? Kiedy zyskamy niezbędną wiedzę i narzędzia, by zasiedlić inne planety? Jak funkcjonuje prawo własności w Kosmosie? Do dyskusji zaprosiliśmy astrofizyków, biologów, inżynierów, prawników, humanistów, socjologów, artystów, projektantów, startup’owców.
W programie m. in.:
Wystawa pt. „Powrót na Księżyc”
Zgromadzono na niej prace łączące język sztuki, nauki i nowych technologii. Zgodnie z myślą Rogera Maliny, astronoma i promotora działań typu art&science, przyszłość należy do Nowych Leonardów – innowatorów, łączących w sobie wrażliwość artysty i metodyczność naukowca. Być może to właśnie Księżyc stanie się miejscem rozwoju dla tej nowej kategorii twórców. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi dzieła filmowe i fotograficzne (np. A World without Gravity Kitsou Dubois, The Afronauts Cristiny de Middel), projekty w technologii rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, a także prototypy biomateriałów, wykonane w laboratorium Advanced Concept Teams pod egidą ESA. Nie zabraknie również prac z zakresu architektury (modele habitatów marsjańskich autorstwa wrocławskiej grupy Space is More), wzornictwa użytkowego (studencki projekt konfigurowalnej przestrzeni mieszkalnej dla załogowych lotów kosmicznych, pt. Mars 2030) oraz inicjatyw o charakterze artystyczno-badawczym, których tematem przewodnim jest implementacja życia w warunkach ekstremalnych (m.in. Merapi Terraforming Project Angelo Vermeulena oraz Drosophilia titanus Andy’ego Gracie). Dodatkowo, będzie można się przyjrzeć przykładom technicznych innowacji, opracowanych przez polskich inżynierów kosmicznych z firmy Sener, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Politechniki Warszawskiej. Zobaczymy taniec w mikrograwitacji, kosmiczne wiertło, spadające gwiazdy na żądanie, warzywa uprawiane na glebie marsjańskiej oraz spekulatywny projekt hodowli muszek owocówek na księżycu Saturna.
15-19 września,
godz. 11.00-23.00
I Kongres Marsjański
Debata dla publiczności analizująca problemy kolonizacji planety. Osiem grup dyskusyjnych, osiem obszarów problemowych, ośmioro ekspertów. Razem z nimi omówimy zagadnienia logistyczne, technologiczne, zdrowotne i społeczno-prawne związane z transportem oraz późniejszym funkcjonowaniem kolonistów w ekstremalnych warunkach Czerwonej Planety.
17 września,
godz. 15.00 – 18.00
Wykłady
„Łabędzi śpiew, czyli ortografia biochemiczna i koło czasu”
Wykład Joe Davisa – artysty i bioastrofizyka. Wraz z nim prześledzimy historię kilku projektów, skupionych wokół idei nawiązania kontaktu z istotami pozaziemskimi, które dały początek nowym technikom naukowym i zrodziły nowe formy ekspresji artystycznej.
16 września, godz. 19.00
„Zaawansowane koncepcje dla projektu Kosmos 4.0”
Wykład Leopolda Summerera, który prowadzi zespół poszukujący rozwiązań technologicznych dla najbardziej zawiłych problemów związanych z eksploracją Kosmosu.
15 września, godz. 19.00
Kino Przemian
Autorski program filmowy, przygotowany przez nowojorską fundację Imagine Science Films, łączący perspektywę naukową z eksperymentalną formą filmową. Trzy bloki tematyczne składają się na opowieść o Kosmosie, nowych technologiach i różnorodności życia na Ziemi.
15-17 września
Przemiany Live
Plenerowy koncert ukierunkowany na muzykę elektroniczną. Gwiazdami tej edycji będą: Andy Stott (UK), Demdike Stare (UK), HMOT (RU), Astma (PL) oraz FOQL (PL). Koncert prezentuje uznanych zagranicznych artystów i młodych muzyków u progu kariery. Mocną stroną projektu jest udział artystów spoza muzycznego mainstreamu, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru byłego Związku Radzieckiego (przede wszystkim Rosji i Ukrainy).
15 września, godz. 20.30
Śniadanie nad rzeką
W niedzielę tereny zielone wokół Kopernika zamienią się w targ zdrowej żywności i strefę wypoczynku. Będzie można zjeść dania kuchni międzynarodowej, posiedzieć na leżakach i skorzystać z wypożyczalni gier. A wszystko przy dźwiękach muzyki na żywo granej przez DJ Phoen’a. Nie zabraknie tez ciekawych rozmów o uprawach warzyw na Marsie oraz co jedzą, jak dbają o zdrowie i kondycje fizyczną potencjalni zdobywcy Kosmosu.
17 września, godz. 11.00
Festiwal Przemiany
odbywa sie
w Centrum Nauki Kopernik
szczegóły:
www.festiwalprzemiany.pl